آغاز بزرگترین عملیات اجرایی طرح آبخیزداری هرمزگان در حاجی آباد

عملیات اجرایی بزرگترین طرح آبخیزداری هرمزگان در دهنه غار باینوج روستای دهستان بخش مرکزی شهرستان حاجی آباد آغاز شد.

به گزارش تیلا نیوز، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان روز یکشنبه در حاشیه آغاز این طرح آبخیزداری گفت: برای اجرای این طرح اعتباری افزون بر ۹۱ میلیارد ریال در نظر گرفته شده است که از محل اعتبارات محرومیت زدایی کشور تامین و در مدت پنج ماه کاری انجام خواهد شد.

سید محمد نورموسوی گفت: عملیات پی کنی سازه این طرح آبخیزداری به پایان رسیده و پی ریزی سازه نیز آغاز شده است.

او گفت: این طرح جهت تقویت قنات های متعدد در بخش مرکزی حاجی آباد بویژه قنات «باینوج» و «رییسی»، تقویت بخش منابع آب جهت توسعه بخش کشاورزی و باغداری و دامداری در این منطقه و همچنین مدیریت رواناب جهت کاهش بار رسوبی و دبی اوج و کاهش سارات سیلاب در هنگام بارندگی های شدید منطقه صورت گرفته است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان گفت: از دیگر اهداف اجرای طرح آبخیزداری، حقدادی به لحاظ گردشگری و صنعت اکوتوریسم و ژئوتوریسم و همچنین بهره برداری عشایر منطقه دهستان بخش مرکزی حاجی آباد بوده است.

بخش مرکزی حاجی آباد طبق آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ دارای ۴۵ هزار نفر جمعیت است که اهالی آن به باغداری و کشت نخیلات بویژه نوع صادراتی پیارم و سپس کشاورزی و دامداری مشغول هستند.

در شهرستان حاجی آباد بویژه منطقه احمدی بیش از ۳۰ سازه آبخیزداری وجود دارد که آبگیری این سدها و سازه‌ها بر حفظ ذخایر آب چاه ها، چشمه‌ها و قنوات تاثیر زیادی دارد.