آغاز عملیات مرمت معابر و تکمیل کف سازی در بافت تاریخی بندر کنگ هرمزگان

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان هرمزگان با همراهی معاون گردشگری و میراث‌فرهنگی و جمعی از کارشناسان، با حضور در بندر کنگ از بافت تاریخی و اماکن تاریخی و فرهنگی این شهر بازدید کردند.

به گزارش تیلا نیوز، مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان هرمزگان در این بازدیدها با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری و تاریخی بندر کنگ گفت: بافت تاریخی کنگ همانند دیگر شهرهای طبیعی تاریخی ایران دارای ساختار پیوسته، منسجم و هماهنگ است.

محمد محسنی گفت: این ساختار با نظمی زنده و پویا شکل‌ گرفته، نظمی که در طول زمان ایجاد شده و به‌هیچ‌وجه اتفاقی نبوده است.

وی با اشاره به اینکه مرمت بافت تاریخی یکی از اولویت‌های اداره‌کل است، افزود: عملیات مرمت معابر و تکمیل کف سازی با همکاری شهرداری کنگ آغازشده است.

محسنی در ادامه تصریح کرد: در راستای تعامل شهرداری و اداره‌کل، مرمت پایگاه بافت تاریخی کنگ انجام می‌شود و در ماه جاری دفتر پایگاه افتتاح می‌شود.

به گفته مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان؛ شهرداری بندر کنگ از مرمت بادگیرهای منازل شخصی حمایت کرده و در آینده‌ای نزدیک این بادگیرها مرمت می‌شوند.

وی بابیان اینکه طرح اجرایی باغ تاریخی کنگ در راستای طرح ویژه کنگ در دستور کار قرار دارد، گفت: آموزش پیشرفته ساکنان در بافت تاریخی کنگ در راستای حفظ و صیانت از ارزش‌های تاریخی فرهنگی بافت و ارائه خدمات گردشگری نیز انجام می‌شود.