ادعای دانشمندان چینی؛

آنتن‌های راداری از زمین در برابر تهدید سیارک‌ها محافظت می‌کند

دانشمندان چینی قصد دارند با استفاده از بیش از ۲۰ آنتن رادار بزرگ، تصویر سیارک‌هایی را که احتمال دارد با زمین برخورد داشته باشند، مخابره کنند.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری اسپِیس (Space)، یک دانشگاه برجسته چینی ساخت مجموعه‌ای متشکل از ۲۰ آنتن رادار بزرگ را برای ردیابی سیارک‌هایی آغاز کرده است که به صورت بالقوه برای زمین خطرناک هستند.

این پروژه China Fuyan (چشم مرکب) نام دارد و هدایت آن بر عهده مؤسسه فناوری پکن است.

قرار است این آنتن‌ها از سیارک‌هایی که در ۹۳ میلیون مایلی (۱۵۰ میلیون کیلومتری) زمین (حدود فاصله خورشید تا زمین) قرار دارند، سیگنال‌هایی (نشانک‌هایی) را ارسال کرده تا اجرام را ردیابی و از آن‌ها تصویربرداری کنند و احتمال تأثیر آن‌ها بر سیاره ما را تعیین کنند.

تاکنون، دو آنتن در منطقه‌ای در چونگ‌کینگ، در جنوب چین، ساخته شده است. براساس گزارش روزنامه چینی علم و فناوری (Science and Technology Daily) قرار است این دو آنتن تا ماه سپتامبر (شهریور، مهر) آزمایش و به‌کار برده شود.

سامانه تکمیل‌شده شامل بیش از ۲۰ آنتن رادار بوده که قطر هر یک بین ۸۲ تا ۹۸ فیت (۲۵ تا ۳۰ متر) است. چین مدعی است این سامانه دورترین سامانه راداری جهان خواهد بود؛ اما جزئیات کمی از این طرح (از جمله طول موجی که استفاده خواهد شد) در دسترس قرار گرفته است.

لانگ تِنگ (Long Teng)، رئیس مؤسسه فناوری پکن، در گفت‌وگو با خبرگزاری گلوبال تایمز چین بیان کرده است: این طرح نیازمندی‌های چین را در زمینه دفاع نزدیک زمین و قابلیت سنجش فضایی، همچنین مطالعات مرزی درباره شکل‌گیری سیارک‌ها برآورده می‌کند. این سامانه احتمالاً در زمینه ردیابی ماهواره‌ها و زباله‌ها در مدار زمین نیز کاربرد خواهد داشت.

در ماه آوریل (فروردین، اردیبهشت)، سازمان ملی فضایی چین اعلام کرد که در حال کار روی یک طرح دفاع سیاره‌ای است که شامل ردیابی اجرام نزدیک به زمین و مأموریت آزمایش تغییر مسیر سیارک در چند سال آینده است.

بررسی جدید آکادمی‌های ملی علوم، مهندسی و پزشکی ایالات متحده نشان داد که رادار زمینی می‌تواند یکی از بهترین ابزارهای انسان برای محافظت از زمین در برابر تهدید سیارک‌ها باشد.