استان هرمزگان در رتبه نخست ذخایر منابع آبی کشور

با توجه به بارندگی های امسال و سال گذشته ذخیره و آبگیری سد جگین که در شرق استان هرمزگان قرار دارد به ۹۲ درصد رسیده است و هرمزگان رتبه نخست ذخایر منابع آبی کشور را دارد.

به گزارش تیلا نیوز، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان  گفت : با توجه به بارندگی‌های سال گذشته و همچنین بارندگی‌هایی که در تابستان امسال در شرق استان هرمزگان و به‌خصوص در منطقه بشاگرد رخ داد آبگیری سد جگین که در منطقه بشاگرد و جاسک قرار دارد در وضعیت مطلوبی است.

وی ادامه داد : در زمان حاضر استان هرمزگان به‌ لحاظ ذخایر منابع آبی نسبت به سایر استان‌های کشور رتبه نخست را به خودش اختصاص داده است و سدهای استان هرمزگان نیز در وضعیت مطلوب قرار دارند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان گفت : خوشبختانه تأمین آب شرب ، کشاورزی و صنعت به‌شکلی پایدار در حال تأمین است و در آینده نیز با مشکل جدی روبه‌رو نخواهیم شد.

وی با اشاره به وضعیت مطلوب آبگیری سدها تأکید کرد : هرچند استان هرمزگان در زمان حاضر از لحاظ ذخایر آبی جایگاه خوبی را دارد، ولی مشکل کم‌آبی، موضوعی جدی است، لذا توجه به عدم اسراف در استفاده از منابع آب، اصلاح الگوی مصرف در بخش خانگی و تغییر الگوهای کشت در بخش کشاورزی و صنعت باید در اولویت‌های همه شهروندان، کشاورزان و صنعتگران عزیز باشد.

عیدانی گفت : در زمان حاضر در سد جگین ۹۲ درصد ، سد استقلال میناب ۶۳ درصد ، سد سرنی ۵۰ درصد و سد شمیل و نیان نیز ۴۴ درصد آب مورد نیاز استان را در خود ذخیره کرده‌اند.