سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان:

افزایش موارد مثبت در برخی از شهرهای هرمزگان / همچنان رعایت پروتکل های بهداشتی ضروری است

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: فوتی‌های دو هفته اخیر در هرمزگان بر اثر کرونا یا واکسن نز‌ده بودند یا فقط یک دوز واکسن زده بودند.

به گزارش تیلا نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، فاطمه نوروزیان امشب در تشریح آخرین وضعیت بیماری کرونا در هرمزگان طی دو هفته اخیر، اظهار کرد: در این مدت شاهد کاهش ۹ درصدی در انجام تست بدلیل کاهش مراجعان سرپایی بودیم که این شاخص خوبی در ارزیابی وضعیت کرونا در استان است؛ همچنین ۲۵ درصد کاهش در شناسایی موارد مثبت جدید داشتیم که نشانه کاهش گردش ویروس در جامعه است.

وی با بیان اینکه موارد بستری تقریباً طی دو هفته اخیر ثابت بود گفت: اما موارد فوتی بیش از دو برابر یعنی حدود ۱۳۳ درصد افزایش داشت.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به اینکه متوفیان هفته گذشته یا واکسن نزده بودند یا تنها یک دوز واکسن را دریافت کرده بودند که در واقع ایمنی کامل نداشتند، تاکید کرد که واکسیناسیون نقش بسزایی در کاهش موارد بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا دارد.

🔸علت یک مورد فوتی کرونایی با وجود دو دوز واکسن در هرمزگان

دکتر نوروزیان در مورد یک فوتی که دو دوز واکسن را زده بود، اظهار داشت: فرد متوفی علاوه بر کهولت سن، دارای بیماری زمینه‌ای بوده و از همه مهم‌تر اینکه دو هفته بعد از شروع علائم مراجعه کرده بود که قطعا مراجعه دیرهنگام شانس درمان را کاهش می‌دهد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی تاکید کرد: همچنان رعایت پروتکل های بهداشتی ضروری است و باید آن را جدی بگیریم چرا که کاهش رعایت پروتکل‌ها، مسافرت به شهرهای قرمز و حضور در جمع‌های خانوادگی و مراسم‌ها باعث انتشار بیماری از شهری به شهر دیگر خواهد شد.

🔸افزایش موارد مثبت در برخی شهرهای هرمزگان

نوروزیان در خاتمه گفت: برای مثال در هفته گذشته در شهرستان حاجی آباد موارد مثبت جدید دو برابر شده است و در رودان و بستک هم افزایش در موارد مثبت مشاهده شده و همچنین میناب نیز اندکی موارد مثبت افزایش نشان می‌دهد اما سایر شهرستانهای استان هرمزگان و بندرعباس موارد مثبت نزولی بود که امیدواریم با رعایت دستورالعمل ها و تکمیل واکسیناسیون ،شاهد روند کاهشی در کل شهرستانهای استان باشیم.