افزایش یک درصدی ذخیره آب سد‌ها در پی بارش‌های اخیر/ ۶۴ درصد ظرفیت سد‌ها خالی است

درحالی که پیش از بارش‌های اخیر، ۳۵ درصد حجم مخازن سد‌ها پر بود، با بارش‌های اخیر حجم پرشدگی مخازن سد‌ها به ۳۶ درصد رسید و هم اکنون ۶۴ درصد حجم مخازن سد‌های کشور خالی است.

تسنیم: درحالی که پیش از بارش‌های اخیر، ۳۵ درصد حجم مخازن سد‌ها پر بود، با بارش‌های اخیر حجم پرشدگی مخازن سد‌ها به ۳۶ درصد رسید و هم اکنون ۶۴ درصد حجم مخازن سد‌های کشور خالی است.

در طی ۱۰ روز اخیر بارش‌های نسبتا خوبی را در کشور شاهد بودیم، اما این بارش‌ها تنها یک درصد به حجم ذخایر سد‌های کشور اضافه کرد.

آمار دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور نشان می‌دهد با سپری شدن ۹۴ روز از سال آبی، تا ۴ دی ماه (سال آبی ۱۴۰۱-۱۴۰۰) میزان کل حجم آب در مخازن سد‌های کشور حدود ۱۸.۲۰ میلیارد متر مکعب است که نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته ۳۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

حجم مخازن سد‌های کشور حدود ۵۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب است که وجود ۱۸ میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب در پشت سدها، نشان دهنده پرشدگی ۳۶ درصدی مخازن سد‌های کشور و خالی بودن ۶۴ درصد این ظرفیت است.

فیروز قاسم زاده، مدیرکل دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور در این خصوص گفت: بررسی وضعیت سد‌های کشور نشان می‌دهد، میزان کل حجم ورودی به سد‌های کشور از ابتدای مهرماه تا تاریخ ۴ دی ماه معادل ۴.۸۲ میلیارد مترمکعب است که کاهشی معادل ۳۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته را نشان می­دهد.

وی افزود: میزان پرشدگی سد‌های مهمی، چون زاینده رود، شمیل و نیان و سفید رود در شرایط فعلی حدود ۱۳ تا ۲۱ درصد است؛ همچنین در استان­های خوزستان و تهران، میزان پرشدگی متوسط مخازن طی سال آبی جاری به ترتیب در حدود ۴۱ درصد و ۱۹ درصد است.