مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۶؛

ایران – ازبکستان؛ نبرد قلعه نویی و کاتانچ برای صدرنشینی

دیدار تیم‌های ملی ایران و ازبکستان در چارچوب مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۶ امروز برگزار می‌شود.

باشگاه خبرنگاران جوان: تیم ملی فوتبال ایران در دومین بازی خود در مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۶ امروز (روز سه شنبه) ساعت ۱۶:۳۰ ورزشگاه «میلی» تاشکند به مصاف ازبکستان می‌رود.

شاگردان قلعه نویی در هفته اول مسابقات مقدماتی جام جهانی توانستند با نتیجه ۴ بر صفر پیروز شوند. آن‌ها می‌خواهند در دومین بازی خود برابر تیم ازبکستان هم به برتری برسند تا صدرنشینی خود را در گروه E تثبیت کنند.

قلعه نویی انگیزه زیادی برای این بازی دارد چرا که از زمان حضورش در تیم ملی فوتبال تاکنون در ۹ بازی برنده شده واگر بتواند برابر ازبکستان در تاشکند پیروز شود به دهمین برد متوالی خود می‌رسد و از این حیث با آمار دراگان اسکوچیچ در تیم ملی برابر می‌شود.

علاوه بر این، قلعه نویی تا قبل از این بازی ۲ بار دیگر هم به عنوان سرمربی تیم ملی ایران برابر ازبکستان قرار گرفته که در هر ۲ بازی برنده از زمین مسابقه خارج شده است. اکنون او می‌خواهد سومین برد خود را مقابل این تیم کسب کند.

علیرضا جهانبخش در بازی با تیم ملی هنگ کنگ مصدوم شد و قادر به همراهی تیمش در این بازی نیست. احمد نوراللهی هم به علت مسائل انضباطی از تیم ملی کنار گذاشته شده است و جایی در ترکیب تیم ملی ندارد. البته مابقی بازیکنان مشکلی ندارند و آماده رویارویی با ازبک‌ها هستند.

تیم ملی فوتبال کشورمان مدتی پیش درفینال جام کافا توانسته بود برابر تیم ازبکستان به برتری برسد، اما ملی پوشان کشورمان به خوبی می‌دانند که تیم ازبکستان به مراتب قوی‌تر از هنگ کنگ است و باید با تمام قوا به مصاف حریف ازبکی خود بروند و با استفاده از موقعیت‌های گلزنی بتوانند ۳ امتیاز این بازی خارج از خانه را بگیرند.

در آن طرف، تیم ملی ازبکستان در هفته اول مسابقات مقدماتی جام جهانی توانست با نتیجه ۳ بر یک برابر تیم ملی ترکمنستان پیروز شود و این تیم می‌خواهد با حمایت هواداران خود ۳ امتیاز بازی خانگی برابر تیم ملی ایران را کسب کند تا در صدر جدول رده بندی گروه E قرار بگیرد.

تیم ازبکستان در تقابل هایش با ایران فقط یک بار برنده شده است. این تیم تا به امروز ۶ بازی از تیم ملی میزبانی کرده که هر ۶ بازی را شکست خورده و دوست ندارد که در این بازی هم مغلوب حریف خود شود.

سرکو کاتانچ هدایت تیم ملی ازبکستان برعهده دارد. او سابقه سرمربیگری در تیم‌های ملی اسلوونی، مقدونیه، عراق و امارات را دارد و علاوه بر این، کاتانچ سرمربی تیم باشگاهی المپیاکوس یونان هم بوده است.

ازبکی‌ها خیلی دوست دارند که به جام جهانی صعود کنند، اما در مرحله مقدمانی کار سختی برابر یوز‌های ایرانی دارند. ۱۲ بازیکن تیم ملی ازبکستان لژیونر هستند که الدار شاه‌مرادوف، ایگور سرگیف، جلال‌الدین ماشاریپوف، اتابک شاکروف، عبدالغدیر خوسانوف و حسین‌الدین علیقل‌اف از همه لژیونر‌ها شاخص‌تر هستند.

این ۲ تیم تاکنون ۱۲ مرتبه در برابر یکدیگر قرار گرفته اند که حاصل آن ۱۰ برد سهم ایران، یک برد سهم ازبکستان بوده و یک بازی هم با تساوی به پایان رسیده است. در این ۱۲ بازی، ایران ۱۶ گل زده و ازبکستان هم تنها ۳ گل به ثمر رسانده است.

نکته جالب توجه این است که تنها برد ازبکستان برابر ایران در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ به دست آمده است. ملی پوشان کشورمان در ۷ بازی آخر ۲ تیم پیروز شدند و آن‌ها به دنبال هشتمین برد خود هستند. در آن طرف، تیم ملی ازبکستان هم می‌خواهد دومین برد خود را برابر ایران جلوی تماشاگرانش جشن بگیرد.