بازگشت نزدیک به ۵۰۰ هزار زائر اربعین به کشور

وزیر کشور گفت: تاکنون نزدیک به ۵۰۰ هزار زائر ایرانی اربعین به کشور بازگشته‌اند که به طور مستمر ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس، احمد وحیدی وزیر کشور امشب ۱۹ شهریور ماه پس از بازدید از مرز باشماق در استان کردستان در گفت‌وگوی تلویزیونی اظهار کرد: عبور زائران اربعین حسینی از این مرز اقدام فرهنگی ارزشمندی است که در این استان اتفاق افتاده و مورد استقبال مردم قرار گرفته و عزیزان عراقی ما در آن سوی مرز و استانداری‌ سلیمانیه نیز همکاری بسیار خوبی داشتند.

وی افزود: عبور از مرز باشماق برای ایرانیان و مهمانانی که به شکل ترانزیتی از کشورهای دیگر آمده بودند، انجام می‌شود که عموماً برای عبور، مشکلی ندارد؛ البته این مرز در مقایسه با برخی از مرزهای شلوغ، حجم فراوانی از زائر ندارد.

وزیر کشور ادامه داد: مشکل اصلی زائران در مرز باشماق، گرانی حمل و نقل در آن سوی مرز بود که با استانداری سلیمانیه عراق و استانداری خودمان در کردستان صحبت کردیم و با همکاری و حضور خودروهای ایرانی در آن مسیر، ان‌شاءالله قیمت مناسب‌تری برای حمل و نقل زائران عزیزمان داشته باشیم.

وحیدی با بیان اینکه هم‌اکنون برگشت بخشی از زائران از عراق آغاز شده است، گفت: تاکنون عدد قابل‌توجهی، شاید نزدیک به ۵۰۰ هزار زائر عزیز ما به کشور بازگشته‌اند که این امر به طور مستمر ادامه دارد و این عزیزان مشکلی از نظر حمل و نقل ندارند.

وزیر کشور در پایان خاطرنشان کرد: در حال بررسی هستیم تا زمینه اعزام عزیزانی که هم‌اکنون در استان‌های مرزی حضور دارند و سایر عزیزانی نیز که تمایل به حضور در این مراسم دارند، فراهم شود، البته باید فردا این موضوع را در جلسه‌ای بررسی کنیم که تصمیم نهایی در این زمینه را به اطلاع مردم شریف‌مان خواهیم رساند.