برترین دانشگاه‌های جهان برای سال ۲۰۲۳ معرفی شدند

جدیدترین رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان برای سال ۲۰۲۳ میلادی توسط موسسه تایمز منتشر شد و دانشگاه آکسفورد مقام اول دانشگاه‌های جهان را از آنِ خود کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از وب سایت رسمی تایمز هایر اجوکیشن، رتبه بندی تایمز ۲۰۲۳ دانشگاه‌های جهان شامل ۱۷۹۹ دانشگاه در ۱۰۴ کشور و منطقه است که آن را به یکی بزرگترین و متنوع‌ترین رتبه‌بندی‌های دانشگاهی تا به امروز تبدیل کرده است.

پایگاه رتبه بندی تایمز، یکی از نظام‌های رتبه‌بندی معتبر در سطح بین‌المللی است که در ۲۰۱۳ میلادی برای اولین بار رتبه بندی دانشگاه‌های آسیایی را در کنار رتبه‌بندی‌های بین المللی خود انجام داد.

رتبه‌بندی ۲۰۲۳ میلادی بر اساس ۱۳ شاخص با دقت مورد بررسی قرار گرفته است که عملکرد یک دانشگاه یا موسسه آموزش عالی را در چهار حوزه شامل: “آموزش”، “تحقیق”، “انتقال دانش” و “چشم انداز بین المللی” ارزیابی می‌کند.

رتبه‌بندی امسال نیز بیش از ۱۲۱ استناد در بیش از ۱۵.۵ نشریه تحقیقاتی را تجزیه و تحلیل کرد که شامل پاسخ‌های نظرسنجی‌ها از ۴۰ هزار محقق در سراسر جهان است.

موسسه تایمز اعلام کرده که بیش از ۶۸۰ هزار نقطه داده از بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ موسسه آموزش عالی که داده ارسال کرده بودند را جمع آوری کرده‌اند.

بررسی رتبه بندی امسال نشان می‌دهد که چشم انداز آموزش عالی در جهان در حال تغییر است.

دانشگاه آکسفورد برای هفتمین سال متوالی در صدر این رتبه‌بندی قرار گرفت. دانشگاه هاروارد همچنان در جایگاه دوم قرار دارد. اما دانشگاه کمبریج از رتبه پنجم مشترک در سال گذشته به سوم مشترک با دانشگاه استنفورد ارتقا یافته است.

اما در این میان دانشگاه ایتالیایی “هیومنیتاس”( Humanitas) شگفتی ساز شده و برای اولین بار به این رتبه بندی و به جایگاه ۲۰۱ تا ۲۵۰ راه یافته است.

آمریکا در مجموع با ۱۷۷ موسسه آموزش عالی دارای بیشرین نماینده در میان ۲۰۰ موسسه آموزش عالی برتر دنیا است.

چین نیز چهارمین کشور از نظر داشتن تعداد نماینده در میان دانشگاه‌های برتر است و پس از آن استرالیا همراه با هلند به جایگاه پنجم سقوط کرده است.

رتبه بندی تایمز برای سال۲۰۲۳ میلادی برای ۱۰ دانشگاه برتر جهان به شرح ذیل است:

۱-دانشگاه آکسفورد

۲-دانشگاه هاروارد

۳-دانشگاه کمبریج

۳ – دانشگاه استنفورد

۵ – موسسه فناوری ماساچوست

۶- موسسه فناوری کالیفرنیا

۷- دانشگاه پرینستون

۸- دانشگاه کالیفرنیا،برکلی

۹- دانشگاه ییل

۱۰- کالج سلطنتی لندن