معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان خبر داد؛

بزرگ‌ترین مانور امداد و نجات دریایی در آبهای بندرعباس برگزار می‌شود

معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان از برگزاری مانور جستجو و نجات دریایی در مقیاس بزرگ روز یکشنبه ۱۵ اسفندماه در حد فاصل بندر شهید حقانی و جزیره قشم خبرداد.

به گزارش تیلا نیوز، اسماعیل مکی‌زاده گفت: با نزدیک شدن به تعطیلات نوروز و افزایش سفرهای دریایی، بزرگ‌ترین مانور امداد و نجات دریایی در مقیاس بزرگ با شرکت ۱۲۰ نیروی امداد و نجات ارگان‌های دریایی مؤثر در حد فاصل بندر شهید حقانی و جزیره قشم برگزار می‌شود.

به گفته معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان هدف از برگزاری این مانور را ارزیابی میزان آمادگی واحدهای دریایی و هوایی، ارتقای سطح توانایی و مهارت کارکنان عملیاتی و ستادی، بررسی و ارزیابی نحوه مدیریت تیم های جستجو و نجات دریایی، نحوه مدیریت جمعیت و بحران در شرایط اضطرار، شناسایی فرآیند مؤثر و کارآمد در هنگام نجات افراد مضطر در دریا در مقیاس بزرگ و ارزیابی عملکرد یدک کش های آتشخوار و کنترل صدمات در هنگام آتش‌سوزی شناورها است.

در این مانور ۲۱ شناور به همراه دو فروند بالگرد و یک فروند پهپاد با همکاری و مشارکت مؤثر نیروی دریایی سپاه، یگان دریایی مرزبانی، اورژانس با فرماندهی جستجو و نجات دریایی و سایر ارگان های دریایی حضور دارند.

این مانور براساس طرح استانی جستجو و نجات دریایی و به منظور حفظ آمادگی و ارزیابی توان فنی و عملیاتی تیم ها و شناورهای دریایی استان مطابق هرسال و قبل از اجرای طرح تسهیل سفرهای دریایی برگزار می‌گردد.

استان هرمزگان با دارا بودن بیش از نیمی از آب‌های تحت حاکمیت ایران که حدود ۲ هزار و ۲۰۰ کیلومتر مرز دریایی از سواحل شرق استان در دریای عمان تا سواحل خلیج فارس است و دارا بودن جاذبه‌های دریایی در جزایر ۱۴ گانه خلیج فارس، پایتخت گردشگری دریایی ایران محسوب می‌شود و طرح تسهیل سفرهای دریایی ویژه نوروز نیز همه ساله از ۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین مدنظر قرار می‌گیرد.