به‌زودی، برگزاری دوره VAR را برای داوران ایرانی توسط فیفا / بنیادی‌فرد: این تکنولوژی جایگاهش را در فوتبال باز کرده است

داور بین‌المللی فوتبال کشورمان اعلام کرد فیفا به‌زودی برای داوران ایرانی دوره VAR را برگزار می‌کند.

به گزارش تیلا نیوز به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، موعود بنیادی‌فرد درباره دوره VAR که زیر نظر فیفا در کشور امارات برگزار شد، گفت: این دوره از 23 تا 26 ژانویه 2022 (3 لغایت 6 بهمن ماه) در دبی زیر نظر ماسیمو بوساکا رئیس دپارتمان داوران فیفا، مایک وندر رست مدیر پروژه VAR، اسکار رویز و خورخه لاریوندا که از مدرسین مطرح فیفا هستند، برگزار شد.

وی در ادامه افزود: این کلاس چهار روزه خیلی مفید و کاربردی بود. با توجه به اینکه من در سال 2019 در دوره‌ای که کنفدراسیون فوتبال آسیا برای داوران آسیا برگزار کرده بود، حضور داشتم و آموزش‌های لازم را در مرحله اول دوره VAR پشت سر گذارنده بودم، متأسفانه با شیوع ویروس کرونا این دوره‌ها متوقف شد تا اینکه دوره چهار روزه اخیر به میزبانی امارات برگزار شد و با توجه به اینکه من باید در دوره بعدی این کلاس‌ها شرکت می‌کردم با مساعدت و هماهنگی شهاب‌الدین عزیزی خادم رئیس و حسن کامرانی‌فر دبیرکل فدراسیون این شرایط برای من فراهم شد تا در دوره یادشده شرکت کنم که همین جا دارد از آنها تقدیر و تشکر کنم.

داور بین‌المللی فوتبال کشورمان اظهار داشت: در حین برگزاری دوره با ماسیمو بوساکا رئیس دپارتمان داوران فیفا درباره برگزاری دوره VAR در ایران صحبت کردم و بوساکا یادآور شد که پیرو صحبت‌های عزیزی خادم با جیانی اینفانیتنو رئیس فیفا در قطر در جریان این موضوع هستند و اعلام کرد که ما آمادگی برگزاری این کلاس را برای داوران ایرانی داریم. بعد از مکاتبات با فدراسیون فوتبال ایران در این زمینه برنامه‌ریزی خواهیم کرد و به احتمال زیاد در ماه مارس یا آوریل این شرایط را برای ایران فراهم خواهیم کرد، حتی ممکن است مدرس این دوره نیز خود من باشم.

وی در ادامه با اشاره به افزایش حق‌الزحمه 400 درصدی داوران گفت: با عنایت ویژه عزیزی خادم حق‌الزحمه داوران برای این فصل 400 درصد افزایش پیدا کرد که جا دارد به نمایندگی از جامعه داوری از رئیس فدراسیون فوتبال تشکر کنم.

بنیادی‌فرد در پایان در مورد فناوری VAR و اینکه این سیستم چقدر می‌تواند به رشد داوری و فوتبال کمک کند، گفت: باید قبول کنیم VAR جایگاهش را در فوتبال باز کرده است و می‌تواند در رشد داوری مؤثر باشد.

مهمترین تورنمنت‌های جهانی و قاره‌ای از این تکنولوژی استفاده می‌کنند که کمک زیادی به داوری و مخصوصاً فوتبال می‌کند. مطمئناً استفاده از این سیستم در فوتبال ما چه در سطح ملی و چه در سطح باشگاهی ملی تأثیرگذار است. امیدوارم با رایزنی‌های عزیزی خادم هر چه زودتر این دوره در ایران نیز برگزار شود تا بقیه داوران لایسنس VAR را بگیرند و دیگر بهانه‌ای در کنفدراسیون فوتبال آسیا نداشته باشیم.