مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان خبر داد ؛

بوستانهای جزیره هرمز برای اسکان مسافران تجهیز می‌شوند

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان گفت: بوستانهای جزیره هرمز با همکاری شهرداری این جزیره تجهیز می‌شوند تا مسافران به‌جای اسکان در سواحل و کوه‌ها، در این پارکها اسکان یابند.

به گزارش تیلا نیوز به نقل از ایرنا، سهراب بناوند روز چهارشنبه در این خصوص به رسانه ها اعلام کرد: تجهیز بوستانها توسط شهرداری علاوه بر حفظ شئون‌ و شعائر اسلامی، در راستای محیط‌زیست و حیات‌ وحش جزیره هرمز انجام می‌شود.

وی ادامه داد: ساماندهی سه‌چرخه‌های مسافربر، برپایی فرش خاکی در قلعه پرتغالی‌های جزیره هرمز، برگزاری نمایشگاه صنایع‌دستی، ساماندهی ایستگاه‌های گردشگری هرمز و مشکل برق مجموعه آرین از دیگر مسائل و مشکلات حوزه‌های مرتبط با این اداره کل در جزیره هرمز است.

وی اضافه کرد:‌ یکی از برنامه‌های این اداره کل میراث فرهنگی،‌گردشگری و صنایع دستی راه‌اندازی بازارچه‌های صنایع‌دستی است که به همین منظور عملیات اجرایی بازارچه صنایع‌دستی هرمز به‌زودی آغاز می‌شود.

جزیره هرمز در فصل پاییز و زمستان یکی از مقصد های گردشگری ایرانگران وجهانگردان است و وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی که ۴ آذرماه جاری ازقلعه پرتغالی‌های جزیره هرمز بازدید کرده بود، دستور بازگشایی این قلعه را صادر کرد.

عزت الله ضرغامی در جریان سفر به جزیره هرمز و پس از بازدید از بخش های مختلف این جزیزه، قلعه پرتغالی ها را نیز که هم اکنون به دلیل اجرای عملیات مرمت در بخشی از آن، تعطیل است، مورد بازدید قرار داد و گفت: با توجه به مطالبات مردمی، این محل بازگشایی شود و گردشگران بتوانند با رعایت پروتکل‌ها و قواعد مرمت از این محل بازدید کنند.

وی بیان داشت: بازدید مردم از این قلعه حتی در بخشی که مرمت انجام می‌شود به شرط رعایت پروتکلهای بهداشتی مشکلی ندارد و حتی زمینه آشنایی مردم با شیوه بازسازی بناهای تاریخی را فراهم می آورد.

ضرغامی با اشاره به اینکه قلعه پرتغالی‌ها یک اثر باستانی و تاریخی است که در اختیار میراث‌ فرهنگی قرار دارد، افزود: ما مشکلات اعتباری داریم و هم اکنون پیمانکار مرمت قلعه چند میلیارد تومان طلب دارد و وزارتخانه نتوانسته پاسخگو باشد.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی تاکید کرد: نیازمند یک تحول اساسی در حوزه اعتبارات مرمت بناهای تاریخی هستیم.

وی خاطرنشان کرد: بخشی از بودجه‌های استانی که در دولت تصویب می‌شود برای ابنیه‌های تاریخی مهم در نظر گرفتیم و ضمن اینکه با برنامه‌ریزی‌های در دست انجام و مشارکت بخش خصوصی، خدمات متنوعی به مردم ارائه خواهد شد.

ضرغامی با اشاره به اینکه جزیره هرمز یکی از قطب‌های گردشگری ایران است، افزود: این قلعه را ۵۰۰ سال قبل پرتغالی‌ها ساختند و در اینجا توپ‌های زیادی کار گذاشتند، از کشتی‌ها باج گیری می‌کردند و کسی حریفشان نمی‌شد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: اما سرانجام در این منطقه یک قهرمان ملی و جهانی با نام امام‌قلی‌خان با رشادت با پرتغالی‌ها جنگید و موفق شد آنها را شکست دهد.

جزیره هرمز بدلیل جاذبه های خاص از حیث دریایی، قلعه تاریخی پرتغالی ها ، فروش خاکی، رنگین کمان رنگ ها و خاک سرخ یکی از نقاط مهم دیدنی در هرمزگان است که هرسال پذیرای میلیون ها مسافر وجهانگرد ایرانی و خارجی است.

قلعه پرتغالی‌های هرمز در ضلع شمالی این جزیره و در ساحل دریا قرار دارد که مهم‌ترین قلعه باقی‌مانده از روزگار تسلط پرتغالی‌ها بر سواحل و جزایر خلیج‌فارس است. این قلعه به‌فرمان آلفونسو آلبرکرک دریانورد پرتغالی در سال ۱۵۰۷ میلادی، در محلی موسوم به مورنا احداث شد.