تداوم، گسترش و تشدید سامانه مونسون وضعیت جوی هرمزگان را قرمز کرد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان، با بیان اینکه تداوم، گسترش و تشدید سامانه مونسون در شمال و غرب هرمزگان وضعیت جوی را قرمز کرد، گفت: آبگرفتگی معابر، مسدود شدن مسیرهای روستایی و آب‌نماها همچنین کاهش شعاع دید و قطع درختان پیش بینی شده است.

به گزارش تیلا نیوز نقل از برنا، مهرداد حسن‌زاده وضعیت جوی را تحت تاثیر پدیده مونسون ناپایدار اعلام کرد و گفت: برخلاف انتظار بعد از کاهش نسبی فعالیت روزهای قبل سامانه مونسونی امروز وضعیت جوی استان به حالت خطر و قرمز رسیده است.

حسن زاده مخاطرات استان را با توجه به بارندگی های شدید و سیلاب در استان های کرمان و فارس و بوشهر دوچندان دانست و افزود: هرچند امروز و فردا دو نقطه شمال و غرب هرمزگان بیشترین تاثیر از سامانه را خواهند داشت، اما تمام شهرها و روستاهای ما حتی با وجود هوای آفتابی با خطر ورود سیلاب و روان آبها از مسیل روستاها و شهرهای همجوار مواجه هستند و لازم است هم استانی های عزیز در تمام نقاط همچنان نکات ایمنی را رعایت کنند.

وی تأکید کرد: بارش‌ها در استان بصورت رگبار شدید، تندباد همراه با گرد و خاک همچنین صاعقه و تگرگ خواهد بود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری پیش بینی وضعیت زرد دریایی در جزایر را با مواج شدن دریا به دلیل وزش باد نسبتا شدید جنوب شرقی اعلام و توصیه کرد: لازم است همچنان مردم در جزایر هرمز، قشم، لارک، هنگام و کیش از انجام فعالیت‌های تفریحی و شنا پرهیز و برای تردد شناورها به ویژه در بنادر غربی استان تمهیدات ایمنی را رعایت کنند.

حسن زاده لطف خداوند و همراهی مردم شریف استان را در گذر از وضعیت خطرناک فعلی مهم برشمرد و ادامه داد: خدا را شکر از آغاز فعالیت سامانه در استان خسارت جانی و مصدومیت ناشی از آن نداشتیم و با تأکید و دستور مهندس دوستی استاندار هرمزگان تا عادی شدن وضعیت جوی استان و استان های همجوار تمام نیروهای امدادی، راهداری، تیم های فنی و خدماتی، مدیران استانی، فرمانداران، بخشداران و دهیاران همچنان در حال آماده باش کامل هستند.

وی ضمن قدردانی از مردم فهیم استان تاکید کرد: در مناطق شهری و روستایی همچنان باید از قرار گرفتن در مسیر رودخانه های فصلی،مراتع، ارتفاعات خودداری کنیم و هنگام مشاهده نور صاعقه از قرار گرفتن در محوطه باز ،کنار درختان، پنجره، وسایل برقی و گازی پرهیز نموده و مراقب خود و خانواده بویژه کودکان و سالمندان باشیم و خطر سیلاب و تندبادهای ناگهانی را جدی بگیریم.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان، خاطر نشان کرد: کشاورزان و دامداران برای نگهداری از مزارع، محصولات، احشام و دام خود تمهیداتی بیندیشند و رانندگان در سطح شهر یا مسیرهای برون شهری از سلامت خودرو خود اطمینان حاصل نموده و به محض شروع رگبار، صاعقه و تندباد در جای امن به دور از درختان و تیرهای برق توقف کنند.