تشکیل پرونده قضایی برای رسیدگی به حادثه شکستگی لوله میعانات گازی

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان از تشکیل پرونده قضایی برای رسیدگی به حادثه شکستگی لوله انتقال میعانات گازی در رودخانه کُل در حوالی روستای گچین بندرعباس خبر داد.

به گزارش تیلا نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، مجتبی قهرمانی صبح جمعه در حاشیه بازدید از محل شکستگی خط لوله انتقال میعانات گازی پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس در جمع خبرنگاران بیان داشت: در پی حادثه شکستگی لوله میعانات گازی در رودخانه کُل در حوالی روستای گچین بندرعباس، دستور تشکیل پرونده قضائی برای بررسی دقیق موضوع و تعیین علل بروز این حادثه صادر شده است.

قهرمانی افزود: در این راستا به معاون دادستان مرکز استان هرمزگان مأموریت داده شده است این حادثه را به‌صورت ویژه مورد بررسی قرار دهد و نتیجه را گزارش کند.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان همچنین با بیان اینکه بر اساس این دستور، سازمان‌های متولی و دستگاه‌های ذی‌نفع در ایجاد این خط لوله، مکلف به جبران خسارت‌های زیست محیطی و آسیب‌های به وجود آمده شده‌اند، خاطر نشان کرد: بررسی‌ها به منظور تعیین میزان خسارات وارده و مقصرین احتمالی ادامه دارد که نتایج آن متعاقباً اعلام خواهد شد.

گفتنی است؛ روز چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰، به دنبال وقوع سیل و ایجاد شکستگی در خط لوله میعانات گازی در بستر رودخانه کُل در حوالی روستای گچین، علاوه بر انتشار بوی شدید گاز در مناطق وسیعی از غرب بندرعباس، بندرخمیر و جزیره قشم، بر اثر انتقال حجمی از میعانات نفتی به همراه گل و لای ناشی از سیلاب به دریا، در آب‌های شمال جزیره قشم آلودگی‌های نفتی ایجاد شده است.