تغییرات اساسی AFC در برگزاری مسابقات باشگاهی آسیا 

کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا از تغییرات اساسی در نحوه برگزاری مسابقات باشگاهی این قاره خبر داد.

به گزارش تیلا نیوز به نقل از ایرنا، کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا از جدیدترین اصلاحات استراتژیک خود برای اعتلای فوتبال باشگاهی آسیا خبر داد و اعلام کرد که از این پس مسابقات باشگاهی این قاره به جای دو سطح فعلی در سه سطح برگزار می‌شود.

به گفته این کمیته ۷۶ باشگاه آسیایی در قالب‌های جدید و در سه سطح مسابقات باشگاهی قاره کهن را برگزار می‌کنند.

رده برتر در مجموع شامل ۲۴ باشگاه شرکت کننده خواهد بود که به ۱۲ تیم در سراسر مناطق غرب و شرق تقسیم می‌شوند که در قالب لیگ با هم رقابت می‌کنند. هر باشگاه چهار بازی خانگی و چهار بازی خارج از خانه با هشت باشگاه مختلف در منطقه خود انجام خواهد داد که هشت تیم برتر هر دو منطقه (در مجموع ۱۶ تیم) به مرحله یک هشتم نهایی صعود خواهند کرد که به صورت خانگی و خارج از خانه برگزار خواهد شد. هشت برنده مرحله یک هشتم نهایی سپس به مرحله یک چهارم نهایی راه خواهند یافت که همراه با نیمه نهایی و فینال به صورت تک بازی در یک مکان متمرکز برگزار می‌شود که مرحله نهایی فوتبال باشگاهی تیم برتر را به نمایش می‌گذارد.

این در حالی است که در دسته دوم فوتبال باشگاهی آسیا با ۳۲ باشگاه شرکت کننده در ۸ گروه چهار تیمی تقسیم می شوند. باشگاه ها در مرحله گروهی به صورت رفت و برگشت در خانه و خارج از خانه به مصاف هم خواهند رفت و دو تیم برتر به مرحله یک هشتم نهایی صعود خواهند کرد. مرحله یک شانزدهم نهایی، یک چهارم نهایی و نیمه نهایی در دو بازی برگزار می شود و فینال در یک مرحله تصمیم گیرنده انجام می‌شود.

در نهایت، سطح ۳ شامل ۲۰ باشگاه شرکت کننده خواهد بود که به پنج گروه تقسیم می‌شوند. این باشگاه‌ها در بازی‌های تک‌بازی به رقابت خواهند پرداخت تا در قالبی متمرکز و هشت تیم برتر به مرحله یک چهارم نهایی راه پیدا کنند. مرحله یک چهارم نهایی و نیمه نهایی در دو بازی خانگی و خارج از خانه قبل از اینکه فینال مورد علاقه در یک مسابقه تک بازی برگزار شود، برگزار می شود.

اصلاحات استراتژیک همچنین راه را برای فرصت های بیشتری برای باشگاه‌های شرکت کننده از مناطق مختلف برای رقابت با یکدیگر هموار می‌کند زیرا مسابقات از قالب فعلی پنج منطقه به مناطق شرقی و غربی منتقل می‌شود.

کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا همچنین پیشنهاد افزایش سهمیه بازیکنان خارجی از سهمیه ۳+۱ موجود به ۵+۱ (پنج بازیکن از هر ملیت و یک بازیکن از قاره آسیا) را تصویب کرد که برای فصل ۲۰۲۳-۲۴ اعمال می‌شود. در یک تصمیم مهم دیگر با هدف ارتقای کیفیت و جایگاه مسابقات باشگاه‌های AFC، کمیته اجرایی موافقت کرد که مقررات داخلی هر کشور در مورد ثبت نام بازیکنان خارجی را به رسمیت بشناسد و سهمیه ثبت نام بازیکنان خارجی را از فصل ۲۰۲۴/۲۵ به بعد حذف کند.

این تصمیم می‌تواند به ضرر فوتبال ایران و به کام کشورهای عربی باشد چرا که تیم‌های عربی با قوانین فوتبالی داخلی خود این اجازه را دارند تا بازیکنان خارجی بیشتری نسبت به باشگاه‌های ایرانی جذب کنند.