رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اعلام کرد؛

تکمیل واکسیناسیون کادر مدارس تا قبل از مهر/ بررسی واکسیناسیون دانش‌آموزان بیمار و پرخطر

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت پوشش فعلی واکسیناسیون در کشور در جمعیت بالای ۱۸ سال را ۲۷.۴۶ درصد خواند و گفت: تصمیم بر آن شده که پوشش دو نوبت واکسیناسیون معلمان و سایر کارکنان مدارس تا قبل از آغاز مهرماه به پایان برسد، در مورد اساتید دانشگاه ها نیز به همین منوال خواهد بود و امیدواریم سال تحصیلی جدید با اطمینان خاطر بیشتری آغاز شود.

به گزارش تیلا نیوز به نقل از ایسنا، دکتر محمدمهدی گویا در پاسخ به سوالی مبنی بر صحت و سقم آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت که پوشش واکسیناسیون نوبت اول در ایران را ۱۳ درصد اعلام کرده است، بیان کرد: به نظر می رسد که گزارشی که توسط سازمان جهانی بهداشت اعلام شده است، دقیق نبوده و تا تاریخ ۲۵ مرداد ۱۴۰۰ (۱۶ اگوست) از حدود ۶۰ میلیون جمعیتی که لازم است برای آنها واکسیناسیون انجام شود، دقیقا ۱۵۴۵۴۳۵۱ نفر نوبت اول و ۴۳۸۱۲۸۸ نفر نیز دو نوبت واکسن را دریافت کرده اند که اگر جمعیتی از کشور را که باید واکسینه شوند (جمعیت بالای ۱۸ سال) ۶۰ میلیون نفر در نظر بگیریم، این پوشش ۲۵.۷۵ درصد می شود و اگر کل جمعیت کشور را محاسبه کنیم، با بیش از ۸۴ میلیون نفر جمعیت، این درصد ۱۸.۱۸ درصد است و به دفتر سازمان جهانی بهداشت در ایران و منطقه امرو اطلاع داده شده تا گزارش خود را اصلاح کنند.

تاکنون ۲۲۰۰۷۵۱۴ دُز واکسن در کشور تزریق شده است 

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در ادامه تصریح کرد: لازم به ذکر است که تا صبح امروز ۳۰ مرداد، ۱۶۴۷۶۲۵۷ نفر نوبت اول و ۵۵۳۱۲۵۷ دو نوبت واکسن را دریافت کرده اند. یعنی تاکنون ۲۲۰۰۷۵۱۴ دُز واکسن در کشور تزریق شده است. پوشش فعلی واکسن ۲۷.۴۶ درصد در میان جمعیت بالای ۱۸ سال و در کل کشور ۱۹.۳۸ درصد است. این درحالی است که در شرایط تحریم و دسترسی بسیار محدود به واکسن، این پوشش حاصل شده است.

تلاش کادر بهداشتی کشور برای واکسیناسیون مردم 

گویا اظهار کرد: تمامی کادرهای بهداشتی در طول مدت اخیر هر روز به صورت دو شیفته و در بعضی مناطق به صورت شبانه روزی، عملیات واکسیناسیون را در سراسر کشور حتی در دورافتاده ترین نقاط با کمک سایر سازمان ها از جمله نیروی مقاومت بسیج و مرکز فوریت های پزشکی کشور و … انجام داده اند و این حاصل تلاش همگانی در سطح کشور بوده که علیرغم تحریم ها و محدودیت ها به انجام رسیده است. نکته جالب توجه روند واکسیناسیون در کشورمان آن بوده که ما پرخطرترین و مسن ترین گروه های جمعیتی و مهمترین مشاغل در معرض خطر را برای واکسیناسیون تحت پوشش قرار داده ایم.

پوشش ۷۰ درصدی واکسیناسیون زندانیان  

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وی عنوان کرد: باید به اطلاع مردم عزیز کشورمان برسانیم که واکسیناسیون زندانیان کشور با پوششی بالای ۷۰ درصد تاکنون ادامه یافته و از همه مهمتر اینکه در زندان های بزرگتر مانند زندان های استان البرز و تهران نوبت اول واکسیناسیون به پایان رسیده و نوبت دوم از هفته گذشته آغاز شده است، شاید کمتر کشوری بتواند ادعا کند که این اقدام را با وجود این همه محدودیت دسترسی به واکسن، انجام داده است.

 

تکمیل واکسیناسیون معلمین و سایر کارکنان مدارس تا قبل از آغاز مهرماه

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: تصمیم بر آن شده که پوشش دو نوبت واکسیناسیون معلمین و سایر کارکنان مدارس تا قبل از آغاز مهرماه و سال تحصیلی جدید، به پایان برسد، در مورد اساتید دانشگاه ها نیز به همین منوال خواهد بود و امیدواریم سال تحصیلی جدید با اطمینان خاطر بیشتری آغاز شود.

واکسیناسیون دانش‌آموزان پرخطر در حال بررسی است

گویا در پایان تاکید کرد: تیم های کارشناسی درحال بررسی واکسیناسیون دانش آموزان دارای بیماری های زمینه ای و پرخطر و انتخاب مناسب ترین واکسن برای آنها هستند. در کنار اینها واکسیناسیون گروه های متعددی از مشاغل پرخطر نیز در دست انجام است.