دستاورد سفر اعضای کمیسیون انرژی مجلس به استان از زبان نماینده مردم هرمزگان

مرادی با بیان اینکه راندمان تقریبی نیروگاه برق بندرعباس میان ۳۲ و نیم تا ۳۴ درصد است، ادامه داد: نوسازی و اورهال کردن، بزرگترین مشکل نیروگاه مذکور است چراکه نزدیک به ۴۰ سال از عمر آن می‌گذرد.

نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: بازسازی نیروگاه‌ها، استفاده از سوخت گاز به جای مازوت، مشکل ناخالصی سوخت و مشکلات ارزی ازجمله مشکلات قابل تامل نیروگاه برق بندرعباس و پالایشگاه ستاره خلیج فارس به شمار می‌آیند که مقرر شد کمیسیون انرژی نسبت به این مهم اهتمام لازم را داشته باشد و در جهت رفع آن تلاش کند.

به گزارش تیلا نیوز، احمد مرادی در گفت و گو با ایسنا، در خصوص سفر اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به بندرعباس، افزود: بازدید از نیروگاه برق بندرعباس، تشکیل جلسه با مدیران صنعت برق استان، بازدید از پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس، پالایشگاه نفت بندرعباس، تشکیل جلسه با مدیران حوزه نفتی و پالایشگاهی استان، بازدید از نیروگاه برق غدیر ازجمله برنامه‌های سفر اعضای کمیسیون انرژی به استان هرمزگان بود.

وی اضافه کرد: نیروگاه برق بندرعباس اگرچه ظرفیت اسمی این نیروگاه ۱۳۳۰ مگاوات و ظرفیت کاری آن ۱۰۵۰ تا ۱۰۸۰ مگاوات است اما اکنون با ظرفیت ۵۶۰ الی ۵۷۰ مگاوات فعال است البته به گفته مسئولان امر درصورت انجام اورهال دستگاه‌ها، تا چند روز آینده، ۲۸۰ مگاوات دیگر به این ظرفیت اضافه می‌شود و با تکمیل این نیروگاه، می‌توان تا ۱۰۵۰ مگاوات برق را به شبکه سراسری وارد کرد.

مرادی با بیان اینکه راندمان تقریبی نیروگاه برق بندرعباس میان ۳۲ و نیم تا ۳۴ درصد است، ادامه داد: نوسازی و اورهال کردن، بزرگترین مشکل نیروگاه مذکور است چراکه نزدیک به ۴۰ سال از عمر آن می‌گذرد.

این نماینده مجلس بیان کرد: همچنین کل مصرف برق استان هرمزگان ۳ هزار و ۵۰۰ مگاوات است که ۳هزار و ۲۰۰ مگاوات را خودش تولید می‌کند و ۳۰۰ مگاوات باقی مانده را از شبکه سراسری دریافت می‎‌کند.

به گفته وی مسئولان نیروگاه برق بندرعباس تقاضای استفاده و سوزاندن گاز در زمستان به جای سوخت مازوت را داشتند، چراکه مازوت موجب استهلاک بسیار بالای دستگاه‌های آن‌ها می‌شود اما با توجه به کمبود گاز در کشور بعید است این تقاضا به نتیجه برسد.

نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: همچنین مسئولان حوزه نفت و برق استان از حضور اعضای کمیسیون در استان هرمزگان با هدف پیگیری مشکلات با وجود گرمای شدید این استان ابزار خوشحالی و قدردانی کردند.

وی با اشاره به بازدید از پالایشگاه ستاره خلیج فارس که با ۸۰ درصد دانش بومی ایجاد شده است، گفت: اگرچه تحریم‌ها مشکلات بسیاری برای آن‌ها ایجاد کرده اما این مشکلات توسط کارشناسان داخلی رفع شده‌اند، ضمن آنکه متوسط سن نیروهای این پالایشگاه ۳۲ سال است که این جوانگرایی افتخاری برای صنعت پالایشگاهی کشور به شمار می‌آید.

به گفته مرادی این پالایشگاه ۴۱ میلیون لیتر در روز بنزین تولید می‌کند که معادل حدود ۴۰ درصد بنزین تولیدی در کل کشور است.

نماینده مردم هرمزگان در مجلس گفت: مشکل ناخالصی سوخت و مشکلات ارزی ازجمله مشکلات قابل تامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس است لذا مقرر شد؛ کمیسیون انرژی نسبت به این مهم اهتمام لازم را داشته باشد و در جهت رفع آن تلاش کند.