رئیس سازمان جهادکشاورزی استان: هرمزگان برای کشت دانه‌های روغنی و کنجد موقعیت ویژه‌ای دارد

رئیس سازمان جهادکشاورزی هرمزگان گفت: هرمزگان برای کشت دانه‌های روغنی و کنجد موقعیت ویژه‌ای دارد.

به گزارش تیلا نیوز، عباس مویدی با تاکید بر اهمیت کشت قراردادی در استان اظهار داشت: یکی از مباحثی در برنامه‌های توسعه‌ای وجود تاکید شده و قطعاً در برنامه هفتم توسعه نیز خواهد بود اصلاح الگوی کشت و کشت بر اساس آن است که روند آن در استان هرمزگان به خوبی دنبال می‌شود.

وی افزود: همواره یکی از مطالبات کشاورزان این بوده است که الگوی کشت متناسب با اقلیم و نیاز جامعه و بازار تعریف شود تا جلوی بسیاری از مشکلات را بگیرد که با تلاش‌های دولت سیزدهم این امر محقق شد و در حال حاضر با سرعت مناسبی در حال اجرا است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان تاکید کرد: کشاورز یک نیروی انسانی ماهر است که بر اساس داشته‌های تجربی خود فرآیندهای کشت، داشت و برداشت را به خوبی انجام می‌دهد و با کشاورزی خود به کشور کمک می‌کند و امروزه با توجه به وضعیتی که تحریم‌ها ایجاد کرده است و همچنین وضعیت بین‌المللی کمبود غلات، کشاورزان ما باید به نقش اساسی خود پی‌ببرند و خود را سربازان حوزه تأمین غذا بدانند.

مویدی با تاکید بر لزوم گفتمان‌سازی در حوزه الگوی کشت، آب و امنیت غذایی را جزو محورهای اصلی برنامه هفتم توسعه پنج‌ساله کشور دانست و بیان‌کرد: آب از اصول و پایه‌های کشاورزی به شمار می‌آید و باید در کشت‌هایی که انجام می‌دهیم به نیاز آبی محصولات نیز توجه داشته باشیم هر چند که گاهاً در کشت ناگزیر هستیم در جهت تأمین امنیت غذایی که جزو ضرورت‌های کشور هستند به سراغ کشت‌های با نیاز آبی بالا نیز برویم.

وی خاطرنشان کرد: استان هرمزگان با توجه به قابلیت کشت خارج از فصلی که دارد از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، این کشت در حالی انجام می‌شود که تقریباً تمام بخش کشاورزی کشور در حالت استراحت هستند اما در استان هرمزگان در فصل‌هاس پاییز و زمستان نیز کشاورزی انجام می‌شود از این حیث هرمزگان در کشت دانه‌های روغنی و کنجد دارای موقعیت ویژه‌ای است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان هرمزگان تاکیدکرد: کشت قراردادی باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد و این ضرورت وجود دارد که ابعاد این نوع از کشت به کشاورزان شناسانده شود.

مویدی عنوان‌کرد: خوشبختانه محصول استراتژیکی چون گندم جایگاه خوبی در کشت قراردادی پیدا کرده است اما نیاز است که این نوع از کشت گسترش یافته و محصولات دیگری نیز در حیطه کشت قراردادی قرار بگیرند.