سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری علوم پزشکی ایران خبر داد؛

راه‌اندازی یک مرکز تحقیقات برای بررسی عوارض واکسن‌ها

سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان این‌که به تازگی مرکز تحقیقات واکسن در دانشگاه علوم پزشکی ایران، تاسیس شده است، گفت: در این مرکز تحقیقات، عوارض ناشی از واکسن‌ها و عوارض ناشی از بیماری کرونا مطالعه خواهد شد.

دکتر حسین کیوانی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که در زمان کرونا بخشی از تحقیقات روی این موضوع متمرکز شد، به راه‌اندازی «مرکز تحقیقات واکسن» در این دانشگاه اشاره کرد و گفت: این مرکز تحقیقات به‌تازگی در شورای گسترش دانشگاه‌ها تصویب شده است. البته پیشنهاد تاسیس این مرکز از حدود آبان‌ماه، همزمان با تغییرات مدیریتی در دانشگاه و به دلیل نیاز وزارت بهداشت داده شد؛ ولی تصویب آن مربوط به حدود دو هفته پیش است.

‎وی ادامه داد: با احداث این مرکز تحقیقات در دانشگاه، تاثیر واکسیناسیون، عوارض ناشی از واکسن‌ها و عوارض ناشی از کرونا مورد مطالعه قرار خواهد گرفت.

دکتر کیوانی در این خصوص توضیح داد: همچنین در شاخه نوروساینس نیز تحقیقات مرتبط با اختلالات شناختی بعد از کرونا، عوارض کرونا و واکسیناسیون و عوارض طولانی‌مدت آن بررسی می‌شود. این یکی از موضوعاتی است که ضرورت دارد و این مسئولیت، به دلیل سابقه دانشگاه علوم پزشکی ایران به این دانشگاه سپرده شده است.

عضو هیئت‌علمی گروه ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی ایران با ذکر این‌ نکته که موافق افزایش کمیت و تعداد مراکز تحقیقاتی نیست، خاطر نشان کرد: ولی با توجه به حجم واکسیناسیون انجام شده و این‌که در آینده نیز ممکن است مسائل دیگری اتفاق بیفتد، وزیر بهداشت ضرورت دیدند که مرکز تحقیقاتی برای این منظور راه‌اندازی شود.

وی در پایان درباره مؤسسین این مرکز، اظهار کرد: مؤسسین این مرکز تحقیقات از کلیه دست اندرکاران واکسن در کشور؛ شامل مؤسسه واکسن‌سازی رازی، انستیتوپاستور و متخصصان عفونی و اپیدمیولوژی هستند تا به ابعاد مختلف واکسن‌ها پرداخته شود.