رئیس اتاق بازرگانی هرمزگان خواستار شد؛

راه اندازی دفتر دبیرخانه توسعه سواحل مکران در بندر جاسک

رئیس اتاق بازرگانی هرمزگان خواستار همکاری شورای توسعه مکران برای راه اندازی دفتر دبیرخانه توسعه سواحل مکران در بندر جاسک شد.

به گزارش تیلا نیوز، حسین دهقان دبیر اجرایی شورای توسعه مکران در جمع بازرگانان هرمزگان اظهار کرد: توسعه سواحل مکران مورد تأکید جدی رهبر معظم انقلاب است اما مجموعه اقدامات صورت گرفته در دولت‌های گذشته هیچ تناسبی با خواسته مقام معظم رهبری نداشته است.

وی بیان داشت: دولت آیت الله رئیسی عزم خود را بر جبران کاستی‌ها جزم کرده است و در این زمینه مصمم است.

دهقان ابراز داشت: اگر مثل گذشته و با تأخیر بخواهیم در این زمینه اقدام کنیم، عملا سبب اتلاف منابع خواهیم شد.

وی از ظرفیت‌های سواحل مکران به عنوان پیشران توسعه ملی یاد کرد و بیان داشت: این منطقه در زمینه اقتصاد دریامحور دارای ویژگی‌هایی است که می‌تواند شتاب دهنده اقتصاد کشور باشد.

وی از فعالیت‌های نفت، گاز، پتروشیمی، شیلات و بندری به عنوان بسترهای توسعه این منطقه نام برد و گفت: با اتکا بر احیای ظرفیت های منطقه توسعه را می توان با کمترین عوارض ناشی از آن پیش برد.

دبیر اجرایی شورای توسعه مکران در بخش دیگری از سخنانش به توانمندی‌های جاسک در سواحل مکران اشاره کرد و افزود: جاسک یکی از محورهای توسعه سواحل مکران است که ضمن تعریف یک قطب مهم پتروپالایشی، یک بندر بزرگ نیز با ظرفیت تخلیه و بارگیری ۱۲۰ میلیون تن کالا در آن دیده شده و فعال سازی فرودگاه آن نیز با جدیت در دستور کار قرار دارد.

دهقان اذعان داشت: تا پایان سال ۱۴۰۸ باید این پروژه‌ها به ثمر برسد تا بتوانیم در این منطقه عسلویه دومی را بنا کنیم که بتواند تحولی در اقتصاد کشور ایجاد کند.

وی در زمینه توسعه سواحل مکران به شهر سیریک نیز اشاره کرد و گفت: سیریک هم ظرفیت‌های کشاورزی و هم ظرفیت‌های شیلاتی فوق العاده‌ای دارد که امنیت غذایی کشور و این منطقه را تامین خواهد کرد.

دبیر ستاد اجرایی توسعه مکران در ادامه تصریح کرد: کریدور جنوب کشور از شلمچه به چابهار نیز باید کامل شود و پیگیر رفع مشکلات اعتباری و فنی نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک نیز هستیم که البته در حال مرتفع شدن است.

دهقان از تدوین یک برنامه پنج ساله برای رفع محرومیت‌های هرمزگان و سواحل مکران خبر داد و گفت: توسعه در این منطقه با محور ظرفیت‌های درونی آن صورت می‌گیرد.

در ادامه این نشست، محمد رضا صفا رئیس اتاق بازرگانی بندرعباس اظهار داشت: توسعه روابط تجاری و فرهنگی با هند و عمان از ظرفیت های مهمی است که می تواند مورد توجه جدی تری قرار گیرد.

وی همچنین خواستار همکاری شورای توسعه مکران برای راه اندازی دفتر دبیرخانه توسعه سواحل مکران در بندر جاسک شد.

به گفته صفا راه اندازی این دفتر، شرایط مشارکت جامعه محلی و سرمایه گذاران در سواحل مکران را تسهیل خواهد کرد.