زمان ثبت سفارش کتب درسی سال تحصیلی ۱۴۰۲ـ۱۴۰۱ اعلام شد/ توزیع کتاب‌ها از ۱۴ شهریور

ثبت‌نام کتب درسی دانش‌آموزان میان پایه‌ برای سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ از ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ آغاز می‌شود و تا اواخر خرداد ۱۴۰۱ ادامه دارد.

به گزارش تیلا نیوز به نقل از فارس، تقویم زمانی سفارش کتاب‌های درسی برای سال تحصیلی ۱۴۰۲ـ۱۴۰۱ اعلام شد و بر اساس آن، ثبت سفارش گروهی و انفرادی کتاب‌های آمادگی تکمیلی برای پیش دبستانی استثنایی، پایه دوم تا ششم دوره ابتدایی (عادی و استثنایی)، پایه هشتم و نهم دوره اول متوسطه و پایه هشتم و نهم دوره اول متوسطه پیش حرفه‌ای استثنایی، پایه یازدهم و دوازدهم دوره دوم متوسطه (نظری و فنی حرفه ای و کاردانش) و پایه یازدهم و دوازدهم دوره متوسطه حرفه‌ای استثنایی از ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ آغاز شده و تا ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ ادامه دارد.

ثبت نام کتب درسی آمادگی مقدماتی (پیش دبستانی استثنایی)، پایه اول دوره ابتدایی (عادی و استثنایی)، پایه هفتم دوره اول متوسطه، پایه هفتم دوره اول متوسطه پیش‌حرفه‌ای استثنایی، پایه دهم دوره دوم متوسطه و پایه دهم دوره دوم متوسطه حرفه‌ای استثنایی از ۵ تیرماه ۱۴۰۱ آغاز شده و تا ۱۱ شهریور ۱۴۰۱ ادامه دارد.

اصلاح سفارش تمام دوره های تحصیلی از ۱۲ تیرماه ۱۴۰۱ آغاز می‌شود و تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ ادامه دارد؛ همچنین ارسال کتب درسی از استان به منطقه از اول اردیبهشت ۱۴۰۱ آغاز شده و تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ ادامه دارد.

توزیع کتاب از منطقه به مدرسه نیز از دهم شهریور ۱۴۰۱ آغاز می‌شود و تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ آغاز ادامه‌دارد، اما توزیع کتب درسی توسط مدرسه به دانش آموز برای تمام دوره های تحصیلی از ۱۴ شهریور ۱۴۰۱ آغاز می‌شود و تا اول شهریور ۱۴۰۱ ادامه دارد.

🔹ثبت‌نام کتاب درسی چگونه است؟

در راستای توسعه دولت الکترونیک و به منظور تسهیل دسترسی دانش‌آموزان به کتاب‌های درسی، نظارت نظام‌مند بر فرآیند توزیع مواد آموزشی، ثبت سفارش کتاب‌های درسی سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ دوره‌های تحصیلی آموزش ابتدایی، متوسطه اول، متوسطه دوم و کتاب‌های درسی تکمیلی دوره اول متوسطه ویژه دانش‌آموزان استعدادهای درخشان و همچنین کتاب‌های درسی دانش‌آموزان استثنایی از طریق سامانه ثبت سفارش و توزیع کتب درسی www.irtextbook.ir و www.irtextbook.com انجام می‌شود.

🔹 فروش تک‌جلدی کتاب درسی از مهر ۱۴۰۱

نکته قابل توجه این است که معلمان و دبیران می‌توانند از تاریخ ۱۶ مهرماه ۱۴۰۱ و دانش آموزانی که فقط به تعدادی از کتاب‌های درسی نیاز دارند از تاریخ ۲۶ مهر ۱۴۰۱ فرایند سفارش کتاب‌های درسی را از منوی سفارش تک جلدی کتاب‌های درسی و بسته آموزشی درسامانه ثبت کنند، تا از طریق شرکت پست به آنها تحویل شود. این خدمت هم تا تاریخ ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ ادامه دارد.

توزیع کتاب‌های هنرجویان شاخه فنی‌وحرفه‌ای به هنرجویان شاخه کاردانش ممنوع است و مسؤولیت کمبود کتاب به علت توزیع نامناسب در استان و منطقه به عهده اداره کل آموزش و پرورش استان و منطقه است.

شیوه‌نامه سفارش و توزیع کتاب های درسی سال تحصیلی ۱۴۰۲ـ۱۴۰۱ توسط علی لطیفی معاون وزیر آموزش و پرورش و سرپرست سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها ابلاغ شد.