رفع نیاز کشور توسط دانش‌بنیان‌ها؛

سامانه هواشناسی کشاورزی توسط محققان ایرانی بومی شد

یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی موفق شده است با تولید سامانه‌های تخصصی هواشناسی کشاورزی، نیاز کشور به این محصولات را مرتفع سازد.

به گزارش تیلا نیوز به نقل از خبرگزاری آنا، ولی کمالی مقدم مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان مهندسی افزار الکترونیک یزد با بیان این‌که در حال حاضر علوم مهندسی مرتبط با کشاورزی و صنایع غذایی، بسیار پیچیده‌تر از گذشته است، گفت: بخش‌های مانند اینترنت اشیاء، مهندسی الکترونیک و تحلیل داده و ماهواره‌ها در این صنعت نقشی کلیدی ایفا می‌کنند، این شرکت نیز تلاش کرد تا بر این حوزه متمرکز شود.

یکی از محصولات این شرکت تولید ایستگاه‌های هواشناسی ویژه کشاورزی است. این ایستگاه‌ها بر اساس نیاز کشاورز عمل می‌کند و با توجه به استانداردهای جهانی هواشناسی کشاورزی، داده‌های لازم را در اختیار کشاورزان قرار می‌دهد. سنسورهای تعبیه شده در این ایستگاه‌های پرتابل و قابل عمل نیز بومی هستند.

پلتفرمی نیز در این شرکت تولید شده تا اطلاعات این ایستگاه‌های هواشناسی را به داده‌های قابل فهم و آسان تبدیل کند. مثلاً در این پلتفرم به کشاورز گفته می‌شود که با توجه به پیشبیی هوا، رطوبت و دما، بهترین زمان سمپاشی چه وقتی است، یا چه زمانی مناسب‌تر است که برداشت صورت گیرد.

این مجموعه دانش‌بنیان همچنین یک محصول ارزانتر نیز برای مزارع کشاورزی کوچک‌تر و در حد ۱ یا ۲ هکتار نیز طراحی کرده که داده‌های اولیه و ضروری مانند دما و رطوبت را نشان می‌دهد. شرکت دانش‌بنیان مهندسی افزار الکترونیک یزد، همچنین یک سامانه مانیتورینگ نیز طراحی کرده است که در مراکزی مانند گلخانه‌ها و مرغداری‌ها کاربرد دارد.

این سامانه ۴ پارامتر مونوکسید کربن، گاز اآمونیاک ، دما و رطوبت را اندازه گیری می‌کند. این اطلاعات برای مالک این مراکز بسیار مهم است، با توجه به این اطلاعات می‌توان در کاربرد منابعی مانند آب و کودها در گلخانه‌ها صرفه‌جویی کرد و یا از بروز تلفات جدی در مرغداری‌ها پیشگیری کرد.