سرپرست دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان: ۱۶۲ هزار عدد سرم وارد هرمزگان شد/مصرف دارو نیاز به مدیریت دارد

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان گفت: ۱۶۲ هزار عدد سرم وارد استان هرمزگان شده که بیش از ۳ درصد سهم دارویی کشور را در بر می‌گیرد در صورتی که سهم جمعیتی هرمزگان ۲ درصد کشوری است.

به گزارش تیلا نیوز، دکتر غلامعلی جاودان صبح امروز در یک نشست خبری، افزود: اگر به دانشگاه نگاهی بیاندازیم، عنوان آن علوم پزشکی و خدماتی درمانی است و مهم ترین حوزه ای که به آن باید توجه شود بحث آموزش و پژوهش و همچنین مطالبات درمانی مردم است؛ اگر بتوانیم کارشناسان استان خودمان را تربیت نماییم و با برنامه ریزی در آموزش و پرورش، قبولی دانشکده های ما بیشتر بومی و منطقه ای باشد، می توانیم چالش کمبود نیرو در استان را مرتفع کنیم.

وی بیان کرد: با عنایت به سیاست های بالادستی مانند بیانیه گام دوم انقلاب و همچنین فرمایشات مقام معظم رهبری و دستورالعمل های دولتی، می توانیم با این توجه، اثرات خوبی را در جامعه داشته باشیم.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با ۹ دانشکده پزشکی، دندانپزشکی، بهداشت، پیراپزشکی،پرستاری و مامایی در حال فعالیت است که دو آموزش عالی سلامت در شهرستان بندرلنگه و میناب داشته ایم و با پیگیری های دکتر فرشیدی، آموزشگاه عالی میناب و بندرلنگه به دانشکده تبدیل شده اند و مجوز فعالیت آنها به صورت دانشکده صادر شد و هم اکنون در بندرلنگه دانشکده پرستاری و در میناب دانشکده بهداشت را راه اندازی کرده ایم که امیدواریم در کنکور امسال پذیرش دانشجو در این مناطق داشته باشیم، دانشکده آموزش عالی بستک نیز مجوز آن صادر شده و مشغول به فعالیت است.

جاودان اظهار کرد: در دانشکده علوم پزشکی استان هرمزگان ۳۳۰ استاد دانشگاه، ۳۳۰۰ دانشجو و ۴۴ رشته تحصیلی که ۵ رسته پی اچ دی و ۹ رشته بالینی و ۹ رشته کارشناسی ارشد را داریم که رشته های زنان، طب کار؛ قلب و … به صورت تخصصی وجود دارد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان بیان کرد: در حوزه زیرساختی ۴ پروژه بزرگ در استان در حال پیگیری است که این پروژه ها در حوزه درمان با ساخت ۴ بیمارستان با عنوان ۵۵۸ تخت خوابی، پروژه بیمارستان محوطه بیمارستان پیامبراعظم، بیمارستان کودکان و همچنین بیمارستان ۱۶۰ تخته خوابی میناب از جمله این پروژه هایی است که ساخت دانشکده دندانپزشکی در پردیس دانشگاه نیز از پروژه‌های بزرگ این دانشگاه در سطح استان هستند.

وی با بیان اینکه استان هرمزگان نیز به نسبت کشور دچار چالش کمبود دارو شده است، تصریح کرد: در گذشته به لحاظ پیشگیری از موارد واگیر، خانواده ها حداقل مصرف دارو را داشته اند، اما اکنون هر شخصی با کوچک ترین علائمی که دارد به سوی مصرف دارو روی می آورد اما این موضوع نیاز به مدیریت دارد.

جاودان با اشاره به فراهم آوری نیازهایی دارویی استان، بیان کرد: ۱۶۲ هزار عدد سرم وارد استان هرمزگان شده که بیش از ۳ درصد سهم دارویی کشور را در بر می‌گیرد در صورتی که سهم جمعیتی هرمزگان ۲ درصد کشوری است.