شرکت نفت ستاره خلیج فارس مالیات ۳۱ هزار میلیارد ریالی را در هرمزگان پرداخت می‌کند

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس گفت: تیرماه امسال اظهارنامه مالیات بر عملکرد سال ۱۴۰۰ شرکت با سود خالص قبل از مالیات ۲۲۰هزار میلیارد ریال به اداره کل امور مالیاتی استان هرمزگان ارسال شده که مراحل پرداخت مالیات آن به مبلغ ۳۱هزار میلیارد ریال در استان پرداخت می شود.

به گزارش تیلا نیوز، علیرضا جعفرپور روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: اولین سودآوری شرکت در سال ۹۹رقم خورد و با توجه به اینکه نخستین سال سوددهی شرکت به شمار می‌رفت، انتقال پرونده مالیاتی این مجموعه به استان از اهمیت خاصی همراه بود.

وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۹ بیش از ۱۵۰هزار میلیارد ریال سود خالص قبل از مالیات این شرکت بوده و از آنجایی که خود را متعهد به آبادانی استان می‌دانیم، با کمک مسئولان استانی انتقال پرونده مالیاتی ستاره خلیج فارس از تهران به هرمزگان در آن سال انجام شد و عواید آن به مبلغ ۱۸هزار میلیارد ریال به اداره کل امور مالیاتی هرمزگان پرداخت شد.

🔹۶۴هزار میلیارد ریال زیان در اولین سال کرونا

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس در پاسخ به شایعات در خصوص پرداخت مالیات بر عملکرد این شرکت در سایر استان‌ها، اظهار کرد: پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در پایان سال ۱۳۹۷ به بهره‌برداری کامل رسید که در سال ۱۳۹۸ به دلیل شیوع ویروس کرونا، کاهش شدید قیمت فرآورده‌های نفتی را شاهد بودیم و این مجموعه مبلغ ۶۴ هزار میلیارد ریال زیان عملکرد داشت و مشمول پرداخت مالیات عملکرد نشد.

جعفرپور تصریح کرد: پالایشگاه ستاره خلیج فارس به عنوان یکی از بزرگترین بنگاه‌های اقتصادی کشور از جایگاه ویژه‌ای میان صنایع هرمزگان برخوردار است و با عنایت به رسالت و تعهد این شرکت در راستای آبادانی و محرومیت‌زدایی از استان هرمزگان، خود را متعهد به پرداخت مالیات در استان می‌دانیم.

🔹پرداخت مالیات در خارج استان خیانت است

این مدیر صنعتی با بیان اینکه پالایشگاه ستاره خلیج فارس با تولید روزانه بیش از ۴۵۰ هزار بشکه انواع فرآورده و تولید بیش از ۴۰ درصد از بنزین کشور، به عنوان بزرگترین بنگاه اقتصادی از جایگاه ویژه‌ای در میان صنایع هرمزگان برخوردار است تاکید کرد: برای ما بسیار مهم است زمانی که تولید در استان صورت می‌گیرد، بهره‌مندی از مالیات و عوارض آن نیز برای هم استانی‌هایمان در هرمزگان باشد و معتقدیم زمانی که صنعتی در یک استان مستقر است پرداخت مالیات آن در استانی دیگر خیانت به مردم آن منطقه است.

🔹پول هایمان را به بانک های استان سپرده ایم

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس در ادامه به استقرار تمامی حساب‌های بانکی شرکت از سال ۱۳۹۸ در استان، اشاره و اظهار کرد: در حال حاضر با بسیاری از بانک‌های استان هرمزگان همکاری نزدیک داریم و می‌توانیم اعلام کنیم که تمام عملیات بانکی برای دریافت ضمانت‌نامه، پرداخت حقوق، دریافت تسهیلات کارکنان و انواع خدمات بانکی موردنیاز این شرکت در استان انجام می‌شود و همکاری ما با بانک‌های تهران فقط بابت پرداخت اقساط تسهیلات ارزی اخذ شده برای احداث پالایشگاه در دوران ساخت است.

وی ادامه داد: در حال حاضر دو شعبه بانک تجارت و ملت در شرکت نفت ستاره خلیج مستقر هستند و باجه بانک رفاه کارگران نیز در این شرکت در حال فعالیت است و طی آخرین تفاهم‌نامه انجام شده، شعبه بانک ملی نیز به‌زودی در پالایشگاه راه اندازی خواهد شد.

جعفرپور در پایان گفت: هدف ما از استقرار حساب‌های بانکی شرکت در استان هرمزگان، افزایش منابع بانک‌های استان و گشایش باب اعطای تسهیلات مورد نیاز به سایر شرکت‌ها و چرخش نقدینگی در استان و رشد اقتصادی این هرمزگان است و بی تردید موفقیت پالایشگاه ستاره خلیج فارس نیز در تأمین انرژی کشور را می‌توان مصداق همکاری سیستم بانکداری با بخش تولید انرژی تفسیر کرد که نتیجه آن، خودکفایی در تولید انرژی، صادرات و ایجاد اشتغال نتایج همکاری و همراهی نظام بانکداری با ابر پالایشگاه ستاره خلیج فارس است.