در حاشیه سومین نمایشگاه تخصصی حمایت از ساخت داخل؛

شرکت پالایش نفت بندرعباس و بانک تجارت تفاهم نامه همکاری امضا کردند

شرکت پالایش نفت بندرعباس و بانک تجارت به منظور تامین منابع مالی طرح بهینه‌سازی و ارتقای کیفیت فرآورده های سنگین این شرکت تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش تیلا نیوز، طرح ملی بهینه‌سازی و ارتقاء کیفیت فرآورده های سنگین با محوریت تولید کک اسفنجی، از مهم‌ترین پروژه‌های این شرکت پالایشی است که با هدف کاهش نفت کوره و تبدیل آن به فرآورده های با ارزش افزوده بیشتر اجرا می‌شود.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس با اشاره به اجرای این طرح در یک بازه چهار ساله گفت: یکی از الزام های مهم در اجرای این پروژه تامین منابع مالی مورد نیاز بود که با مذاکرات و بررسی‌های صورت گرفته تفاهم‌نامه تامین منابع مالی مورد نیاز این طرح با بانک تجارت به امضا رسید.
هاشم نامور در مراسم امضاء این تفاهم نامه در حاشیه سومین نمایشگاه تخصصی حمایت از ساخت داخل با نگاه ویژه به صنایع پالایشی و پتروشیمی در جزیره کیش افزود: یکی دیگر از اهداف اجرای طرح ارتقا کیفیت فرآورده های سنگین، تولید کک اسفنجی مورد نیاز صنایع آلومینیوم سازی برای نخستین بار در کشور است که در حال حاضر برای تامین کک اسفنجی وابستگی بالایی به خارج از کشور وجود دارد و با احداث واحد کک سازی در این طرح ملی علاوه بر کاهش میزان نفت کوره با کمترین هزینه، موجب تولید کک اسفنجی در مقیاس صنعتی شده و نیاز صنایع آلومینیومی کشور بر طرف می شود.
️وی بیان داشت: در پروژه ارتقا کیفیت فرآورده های سنگین پالایشگاه بندرعباس با ابتکاری که صورت گرفت علی‌رغم پیچیدگی های خاصی که در بخش طراحی و مهندسی وجود داشت موفق شدیم با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت، مطالعات بنیادی، امکان سنجی و توجیه فنی و اقتصادی پروژه را انجام دهیم و هم اکنون طراحی پایه بخش فرآیندی و تایید مدارک فنی به اتمام رسیده و طرح آماده اجرا است.
مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس دستیابی به دانش بومی و اجرای پروژه بر اساس آن، تولید کک اسفنجی مورد نیاز برای نخستین بار در کشور، قطع وابستگی و جلوگیری از خروج ارز از کشور، ایجاد اشتغال و بهبود عملکرد اقتصادی را از دستاوردهای اجرای این طرح عنوان کرد و گفت: در کنار این طرح، طرح های دیگری نیز همچون تولید مجمتع روغن سازی و تولید روغن‌های گروه ۲ و ۳ نیز که در حال حاضر از خارج کشور وارد می‌شود، دیده شده است.
نامور افزود: با وجود تحریم‌های ناعادلانه بین‌المللی در پالایشگاه‌ها و با تلاش، درایت و ازخودگذشتگی مجموعه کارکنان، محصولات استراتژیک و انرژی مورد نیاز کشور تولید می‌شود و به منظور همگام سازی و حرکت مطابق با استانداردهای بین المللی، توجه به مسائل زیست محیطی، با نگاه به تولید فرآورده های با ارزش افزوده بیشتر و صرفه جویی در مصرف انرژی، طرح‌های ارتقاء کیفیت در دستور کار پالایشگاه ها قرار دارد که با اتکا به دانش بومی و ایرانی و تلاش متخصصان داخلی اجرایی می‌شوند.