استاندار هرمزگان عنوان کرد؛

صادرات ۵۶۴میلیون دلاری توسط تعاونی های هرمزگان طی چهار سال گذشته

استاندار هرمزگان از صادرات ۵۶۴ میلیون دلاری توسط تعاونی های استان هرمزگان طی چهار سال اخیر خبر داد.

به گزارش تیلا نیوز به نقل از مهر، فریدون همتی عصر سه شنبه در شانزدهمین جشنواره تعاونی های برتر استان هرمزگان که همزمان با سراسر کشور و از طریق ارتباط ویدئو کنفرانس با دکتر حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، ضمن گرامیداشت فرارسیدن هفته تعاون و قدردانی از تلاش‌های تعاونگران استان هرمزگان، عنوان کرد: در استان هرمزگان، حدود سه هزار تعاونی در ۱۴ رشته، فعال هستند که برای ۷۸ هزار نفر ایجاد اشتغال کرده‌اند و بیش از یک میلیون و ۴۱۶ هزار نفر نیز در هرمزگان عضو این تعاونی ها هستند.

وی ادامه داد: از سال ۹۶ تاکنون، ۵۰۷ تعاونی جدید با اشتغال‌زایی حدود پنج هزار نفر در هرمزگان تشکیل شده است که در زمینه‌های مختلف در تولید، صادرات، مسکن، شیلات، صنعت و معدن فعالیت دارند. همچنین تعاونی های استان هرمزگان در چهار سال اخیر موفق شده‌اند، حدود ۵۶۴ میلیون دلار صادرات داشته باشند.

همتی با بیان اینکه بخش تعاون می‌تواند، عدالت را در جامعه گسترش دهد و این امر در قانون اساسی کشورمان نیز مورد تاکید قرار گرفته است، تصریح کرد: رویکرد توسعه تعاونی ها، پشتیبانی و حمایت از آنها باید دائماً در دستور کار دستگاه‌های اجرایی باشد.

وی گفت: در هفته تعاون سال جاری، از میان ۲۱ تعاونی برتر در کشور، چهار تعاونی برتر کشور از استان هرمزگان انتخاب شد و یک تعاونی هرمزگان نیز شایسته تقدیر شناخته شد که استان هرمزگان توانست جایگاه نخست کشور به لحاظ تعاونی های فعال و برتر در سطح کشور را کسب کند و از هر شهرستان در استان نیز یک تعاونی برتر مورد تجلیل قرار گرفت.

استاندار هرمزگان خاطرنشان کرد: جوانان جویای کار در رشته‌های مختلف اگر با همکاری یکدیگر تعاونی هایی را تشکیل دهند، از آنها به صورت ویژه حمایت خواهیم کرد و در بخش های کشاورزی، شیلاتی، گلخانه‌ای، خدمات، گردشگری و دیگر زمینه‌ها، می‌توانند در قالب تعاونی کارهای بزرگی انجام و برای خود و دیگران اشتغال ایجاد کنند و دولت نیز به صورت ویژه از آنها پشتیبانی و حمایت خواهد کرد.

همتی اظهار داشت: جوانان جویای کار در استان می‌توانند از تعاونی های برتر هرمزگان الگو بگیرند و گام‌های جدید و تحول بخشی با راه‌اندازی تعاونی های جدید، بردارند.

وی با اشاره به راه‌اندازی سامانه اینترنتی ثبت نام افراد بیکار و جویای اشتغال توسط اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان هرمزگان، اضافه کرد: سامانه ای طراحی شده است که همه افراد جویای کار در استان هرمزگان می‌توانند در آن ثبت نام کنند و از این طریق تعداد دقیق افراد متقاضی و جویای شغل و کار، رشته تحصیلی و محل زندگی این افراد، مشخص خواهد شد.

استاندار هرمزگان بیان داشت: این سامانه مبنای کار ما برای شناسایی تعداد دقیق افراد بیکار در هرمزگان، رشته‌های تحصیلی و علاقه‌مندی آنها خواهد بود و از همه جوانان و افراد جویای کار در هرمزگان می‌خواهیم در این سامانه ثبت نام کنند تا با برنامه‌ریزی جامع دغدغه این افراد برای اشتغال رفع شود.

همتی عنوان کرد: با توجه به فعالیت‌های جدید که در استان هرمزگان در دست اقدام است، به تناسب نیاز بخش های مختلف، نیروهای جویای کار، ساماندهی و تحت آموزش و ارتقای مهارت قرار خواهند گرفت.

وی ادامه داد: با ورود جدی دانشگاه‌ها، مراکز فنی و حرفه‌ای و علمی و کاربردی در این زمینه، باید نیروهای جوان جویای کار، با آموزش های مهارت افزایی و فنی و حرفه‌ای، در بنگاه‌های اقتصادی جذب شوند.

استاندار هرمزگان افزود: بر این اساس، برنامه‌ریزی در راستای ساماندهی نیروی انسانی جویای کار در استان هرمزگان، با استفاده از آمار ثبت نام کنندگان در سامانه اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان هرمزگان، صورت خواهد گرفت.