صدور سند برای ۶۵ درصد از حریم سواحل هرمزگان

رئیس کل دادگستری هرمزگان گفت: با پیگیری شورای حفظ حقوق بیت المال و در راستای حفاظت از زمین های ملی و منابع طبیعی، تاکنون برای ۶۵ درصد از حریم ۶۰ متری سواحل در استان هرمزگان سند کاداستری صادر شده است.

به گزارش تیلا نیوز به نقل از خبرگزاری صداوسیما، مجتبی قهرمانی هدف از صدور سند برای این زمین ها را اعمال حاکمیت بهتر برای جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده، تصرف غیرقانونی و دست اندازی به حریم و بستر دریا برشمرد.

وی افزود: تا نیمه اردیبهشت‌ماه امسال برای حدود ۱۰۰ درصد از حریم ۶۰ متری سواحل در استان هرمزگان به جز بندرعباس، سند کاداستری صادر خواهد شد.

قهرمانی گفت: تاکنون برای ۱۰۰ درصد از اراضی ملی استان هرمزگان نیز سند مالکیت کاداستری به نام دولت جمهوری اسلامی ایران با نمایندگی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری صادر شده است.

رئیس شورای قضایی استان افزود: از مجموع شش میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار زمین های منابع طبیعی استان شامل جنگل، مرتع، اراضی و حریم ۶۰ متری سواحل از ابتدای اجرای طرح کاداستر تاکنون برای شش میلیون و ۷۹۹ هزار و ۹۲۴ هکتار سند صادر شده و مشخصات آن‌ها در بانک اطلاعات کاداستر استان تثبیت و جانمایی شده است.

قهرمانی افزود: با پیگیری شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان هرمزگان در خصوص صدور اسناد رسمی برای اراضی ملی گام‌های بلندی برداشته شده که این موضوع نتایج مهمی را در پیشگیری از تصرفات غیرقانونی، ایجاد شفافیت و تثبیت مالکیت دولت به دنبال داشته است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان همچنین ضمن قدردانی از اقدامات اداره کل ثبت اسناد و املاک استان هرمزگان و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در اجرای طرح کاداستر، گفت: در صدور اسناد کاداستری زمین های ملی در استان هرمزگان کار بزرگی صورت گرفته است که مطمئنا این اقدامات تأثیر بسزایی در کاهش دعاوی و پرونده‌های قضایی مرتبط با این حوزه خواهد داشت.