عدم مشاهده بیمار مشکوک به گزیدگی پشه آئدس در بندرعباس

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: تاکنون بیمار مشکوک به گزیدگی با پشه آئدس به مراکز درمانی بندرعباس مراجعه نکرده است.

به گزارش تیلا نیوز، دکتر فاطمه نوروزیان ظهر امروز (۲۲ آذرماه) در جمع خبرنگاران، افزود: از زمان شناسایی پشه آئدس در بندرعباس تاکنون بیمار مشکوک به گزیدگی با این پشه به مراکز درمانی استان مراجعه نکرده است.

وی بیان کرد: در حال حاضر مه پاشی در محلات قبل از مشاهده پشه متوقف شده است و پیرو دستور العمل ابلاغی از سوی وزرات بهداشت برای مقابله با تکثیر این پشه بهسازی محلات به نهادهای مربوطه از جمله شهرداری واگذار شده است.

نوروزیان با اشاره به این که کارشناسان بهداشت همچنان در حال بررسی میدانی در شهر بندرعباس برای شناسایی این پشه هستند، افزود: پشه‌های بالغ باید از بین بروند و تا شعاع یک کیلومتری مکانی که پشه آنجا رویت شده ضدعفونی می‌شود.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان عنوان کرد: تنها راه مقابله با این حشره بهسازی محلات و سم پاشی محل مورد مشاهده این پشه است و پس از مشاهده قطعی پشه آئدس در یک نقطه ، ابتدا محل یاد شده بهسازی می شود و پس از شناسایی محل تخم ریزی (تجمع لارو) نسبت به سمپاشی اقدام می شود.

نوروزیان اظهار کرد: یکی از مناطقی که این پشه در آنجا زیست می‌کند بشقاب‌های زیر گلدان و اطراف آن است که آب در آنجا می‌ماند، گیاه بامبو نیز محلی برای رشد این پشه است و نقاطی که آب کولر جمع می‌شود نیز محل دیگری برای رشد و نمو این پشه خطرناک است.

وی با بیان اینکه طبق تحقیقات میدانی در حال حاضر جز شهرستان بندرعباس این پشه در نقطه دیگری ازاستان مشاهده نشده است، خاطرنشان کرد: پشه آئدس سال گذشته در بندرلنگه مشاهده و به سرعت از بین برده شد.