مدیرعامل آب منطقه‌ای: خشکسالی در هرمزگان تشدید شده است

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان گفت: متوسط بازندگی سالانه استان ۱۸۳ میلی‌متر است که از ابتدای سال تاکنون متوسط بارش پنج میلی‌متر بوده است و در حقیقت خشکسالی تشدید شده است.

به گزارش تیلا نیوز به نقل از ایرنا، جمشید عیدانی روز یکشنبه در یک نشست خبری افزود: موجودی سدهای استان با احتساب حجم مرده(غیرقابل استفاده) حدود ۲۵درصد ظرفیت آنهاست که نشان می دهد در حال گذراندن یک سال آبی سخت هستیم.

وی تصریح کرد: وضعیت هرمزگان به گونه ای است که هم از خشکسالی متضرر می شود و هم در صورت بارندگی، با سیل های مخرب و ویرانگر و پرخسارت روبرو می شود.

عیدانی همچنین از تخصیص نیافتن اعتبارات خشکسالی به آب منطقه ای خبر داد و تصریح کرد: این اعتبارات فقط در صورتی که به موقع تخصیص داده شوند مفید خواهند بود.

این مسوول میزان آب های مهار نشده استان را یکهزار و ۵۰۰میلیون مترمکعب اعلام و اضافه کرد: از این میزان، ۶۵۰میلیون مترمکعب آب شیرین و قابل استفاده است که همچنان مهار نشده باقی مانده است.

وی ادامه داد: سد گابریک در شرق جاسک با ظرفیت ۲۴۰میلیون مترمکعب و سد دیگری منطقه بشاگرد از ظرفیت هایی هستند که درصورت بارندگی و آبگیری می توان برای حل بخشی از مشکلات به آنها امیدوار بود.