مدیرعامل فولاد هرمزگان: هرمزگان به قطب اصلی فولاد کشور تبدیل می شود

عملیات احداث چهار پروژه بزرگ فولادی با حمایت فولاد مبارکه و با سرمایه گذاری ۱۰ هزار میلیارد تومانی در شرکت فولاد هرمزگان آغاز خواهد شد.

به گزارش تیلا نیوز، مدیرعامل فولاد هرمزگان، از آغاز عملیات احداث مدول سوم تولید آهن اسفنجی فولاد هرمزگان، واحد دوم تولید گازهای صنعتی، مخازن ذخیره آهن اسفنجی و مگا مدول احیا مستقیم ستاره سیمین هرمز در ایام الله دهه فجر و همزمان با چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و با حضور استاندار هرمزگان خبر داد.

عطاالله معروفخانی اظهار کرد: مدول سوم تولید آهن اسفنجی فولاد هرمزگان با ظرفیت تولید ۹۰۰ هزار تن در سال و با سرمایه گذاری حدود ۳۴۰۰ میلیارد تومان و در طی ۳۰ ماه به بهره برداری خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه با بهره برداری از مدول سوم احیا در فولاد هرمزگان، ظرفیت تولید آهن اسفنجی در این شرکت به ۲ میلیون و ۵۵۰ هزار تن خواهد رسید و نیاز این شرکت به اصلی ترین ماده اولیه جهت تولید ۲ میلیون تن تختال در سال مرتفع خواهد شد، تصریح کرد: این پروژه به صورت کامل با استفاده از توان پیمانکاران داخلی انجام خواهد شد. و سرمایه گذاری مورد نیاز این پروژه با استفاده از منابع داخلی شرکت فولاد هرمزگان صورت خواهد پذیرفت.

مدیرعامل فولاد هرمزگان با بیان اینکه همزمان با احداث مدول سوم احیا مستقیم، مخازن ذخیره آهن اسفنجی به ظرفیت ۳۰ هزار تن نیز احداث خواهد شد، اضافه کرد: این پروژه شامل احداث ۴ مخزن ۷۵۰۰ تنی و جمعاٌ با ظرفیت ۳۰ هزار تن با سرمایه گذاری حدود ۳۵۰ میلیارد تومان و در طی ۲۴ ماه به بهره برداری خواهد رسید.

معروفخانی ادامه داد: با بهره برداری از این پروژه دغدغه فولاد هرمزگان برای ذخیره سازی مناسب آهن اسفنجی برطرف و میزان کشش تولید فولادسازی به ویژه در زمانهای قطع گاز واحد احیاء مستقیم، به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری در این پروژه نیز با استفاده از منابع داخلی شرکت و انجام آن را با پیمانکاران داخلی انجام خواهد گرفت، خاطرنشان کرد: پروژه سوم، احداث واحد دوم تولید گازهای صنعتی با ظرفیت ۱۰ هزار نرمال متر مکعب بر ساعت اکسیژن است.

مدیرعامل فولاد هرمزگان با اشاره به اینکه واحد دوم تولید گازهای صنعتی با ظرفیت ۱۰ هزار نرمال متر مکعب بر ساعت اکسیژن با سرمایه گذاری حدود ۸۰۰ میلیارد تومانی و در طی ۳۰ ماه به بهره برداری خواهد رسید، اضافه کرد: با بهره برداری از این پروژه ظرفیت تولید اکسیژن گازی در فولاد هرمزگان به ۱۷۰۰۰ نرمال مترمکعب بر ساعت خواهد رسید.

وی با بیان اینکه با بهره برداری از این پروژه نیاز واحد فولادسازی به اکسیژن برای تولید ۲ میلیون تن اسلب در سال مرتفع خواهد شد، عنوان کرد: این پروژه نیز مانند دو پروژه قبلی با سرمایه گذاری از منابع داخلی شرکت فولاد هرمزگان و استفاده از حداکثر ساخت داخل و با پیمانکاران داخلی ساخته خواهد شد.

معروفخانی با اشاره به اینکه فولاد هرمزگان در راستای ایفای نقش حداکثری در توسعه استان هرمزگان و تبدیل شدن این استان به قطب اصلی فولاد کشور به عنوان یکی از شرکای بزرگ طرح تولید ۱۰ میلیون تن فولاد در شرکت ستاره سیمین هرمز مشارکت و سرمایه گذاری کرده است، افزود: فولاد هرمزگان با خرید ۳۰ درصد دیگر از سهام شرکت ۱۰ میلیون تنی ستاره سیمین در مهر ماه سال جاری، با بیش از ۵۱ درصد، سهام دار اصلی این شرکت تازه تاسیس شده است که با راه اندازی آن استان هرمزگان به یکی از قطب های اصلی و محوری تولید فولاد در کشور تبدیل خواهد شد و اشتغال زایی چند هزار نفری را به همراه دارد.

وی ادامه داد: فاز اول این طرح با ساخت مگامدول احیا مستقیم با تولید ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تن آهن اسفنجی در سال، همزمان با پروژه های توسعه ای فولاد هرمزگان، کلنگ زنی خواهد شد.

مدیرعامل فولاد هرمزگان بیان کرد: پروژه های نصب لنسهای ساید وال کوره های قوس الکتریکی با سرمایه گذاری ۱۶۰ میلیارد تومانی و افزایش ۱۲۰ هزار تنی تولید تا پایان سال جاری در فولاد هرمزگان به بهره برداری خواهند رسید.