مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خبر داد؛

مرمت ۵ بنا و بافت تاریخی در هرمزگان

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان به مناسبت هفته میراث‌فرهنگی به تشریح عملکرد معاونت میراث‌فرهنگی پرداخت و گفت: در سال گذشته، ۵ بنا و بافت تاریخی در استان مرمت شدند.

به گزارش تیلا نیوز، سهراب بناوند با بیان این مطلب گفت: در سال گذشته قلعه‌های پرتغالی‌های جزایر هرمز و لارک، بافت‌های تاریخی بندر کنگ و بندر لافت و دوگنبدان کوخرد در بستک مرمت شدند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان با اشاره به اینکه در بافت‌های تاریخی بندر کنگ و بندر لافت ۲۷ بادگیر مرمت و بازسازی‌ شده‌اند، افزود: عملیات مرمت با هدف حفظ نمادهای محلی با اعتباری بالغ‌ بر ۱۰ میلیارد ریال انجام‌ شده است.

او افزود: همچنین طی سال گذشته مبلغ ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال برای کف‌سازی به متراژ ۲۳۰ مترمربع و جداره‌سازی به متراژ ۴۵۰ مترمربع معابر بافت تاریخی بندر کنگ هزینه شده است.

بناوند افزود: همچنین در سال گذشته، ۵۰ سکه از دوره ساسانیان تا قاجار توسط کارشناسان مرمت در موزه مردم‌شناسی خلیج‌فارس بندرعباس مرمت شدند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان در خصوص آثار ثبت‌شده استان در فهرست آثار ملی گفت: در سال گذشته ۱۵ پرونده آثار غیرمنقول، ناملموس و طبیعی استان تهیه و آماده شد که از این تعداد ۱۰ اثر در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیدند.

او افزود: اقدامات پاسدارانه برای دانش سنتی لنج‌سازی استان هرمزگان، روش تهیه سوراغ، لنگر سنگی و عروسک داربید چهار اثر ناملموس استان است که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌اند.

بناوند با اشاره به اینکه چهار بنای تاریخی بندر کنگ نیز در سال گذشته در فهرست آثار ملی شدند، افزود: این بناهای تاریخی شامل خانه‌های تاریخی گلبت، رشید، ایمنی و عمارت کرچی واقع در محدوده تاریخی بندر کنگ هستند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان ادامه داد: همچنین آبگرم‌های تیربوئیه و گرمُش فین دو اثر طبیعی استان هستند که طی سال گذشته در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیدند.

او در خصوص ثبت جهانی آثار تاریخی استان گفت: کاروانسرای بستک یکی از ۵۶ کاروانسرای سراسر کشور بود که سال گذشته توسط ارزیابان یونسکو مورد ارزیابی قرار گرفت که امیدواریم با ثبت جهانی کاروانسرای بستک، این شهرستان به یکی از مقاصد گردشگری استان تبدیل شود.

بناوند در خصوص برگزاری دوره‌های آموزشی گفت: در سال گذشته، پنج دوره آموزشی شامل آشنایی با میراث‌فرهنگی، کارگاه آموزشی کسب درآمد در بافت تاریخی بندر کنگ و دوره آموزشی مبانی شناخت فرهنگ و تمدن بشری برای پلیس‌راه آهن و فرودگاه و علاقه‌مندان برگزار شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان درباره موزه‌های راه‌اندازی شده گفت: موزه جامع هرمزشناسی در جزیره هرمز سال گذشته به‌طور موقت راه‌اندازی شد.

او افزود: این موزه دارای بخش‌های مردم‌شناسی و دریانوردی است که بیش از ۱۰۵ شی‌ء تاریخی، تجهیزات کهن دریانوردان و ساکنان هرمز در ادوار مختلف تاریخی در آن به نمایش گذاشته‌شده است.

بناوند در خصوص آمار بازید از موزه‌ها گفت: سال گذشته ۶۳۴۶ نفر از موزه‌ها و بناهای تاریخی استان بازدید کرده‌اند.