معاون آبخیزداری منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان: آبگیری۴۷میلیون مترمکعب سازه های آبخیزداری از جبهه مانسون

معاون آبخیزداری منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان از آبگیری ۴۷ میلیون مترمکعبی سازه های آبخیزداری از جبهه مانسون طی دو هفته در هرمزگان خبر داد.

به گزارش تیلا نیوز، ابراهیم جعفری تختی در مورد تاثیر سازه های آبخیزداری در سطح استان گفت: در پی بارش های تابستانه جبهه مونسون طی دو هفته سازه های آبخیزداری۴۷میلیون مترمکعب استحصال رواناب انجام دادند.

معاون آبخیزداری افزود: در بارندگی های اخیر ۱۱۲۰سازه آبخیزداری استان از ۸۴۰۰ سازه آبخیزداری استان که شامل سازه های کوتاه سنگ ملاتی، خشکه چین، سازه های خاکی و هلالی آبگیر بین ۷۰ تا ۱۰۰ در صد آبگیری شدند.

وی افزود: بیشترین آبگیری در شهرستان های بشاگرد، حاجی آباد، میناب، سیریک، بندرعباس، رودان و بندرلنگه اتفاق افتاد.

تختی گفت: استان هرمزگان با ۷ میلیون هکتار وسعت داری ۱۷ حوزه آبخیز است که معاونت آبخیزداری در مجموع بیش از ۸۴۰۰ سازه و ۲۳۰ هزار هکتار عملیات بیولوژیک انجام داده که قادر است در سه نوبت آبگیری ۴۵۰میلیون متر مکعب از رواناب های استان را استحصال و باعث تغذیه ۴۳دشت بحرانی استان و بیش از ۱۶۰ رشته قنات را انجام داده که قطعا این آبگیری ها و استحصال رواناب در شرایط بسیار حاد خشکسالی استان که بیش از ۹۰ درصد بارندگی های استان را کاهش داده در افزایش تاب آوری منابع آب استان و تداوم و افزایش دبی چاها و قنوات و چشمه ها و در نتیجه افزایش تولید کشاورزی و دامی و همچنین در جلوگیری از مهاجرت نقش بسزایی دارد.