معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی: یک میلیون و ۵۰۰ هزار شغل در ایام کرونا ریزش کرد

معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی و رییس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور گفت: یک میلیون و ۵۰۰ هزار شغل در زمان کرونا ریزش داشت و بیماری نشان داد که باید مهارت آموزی جدی گرفته شود.

به گزارش تیلا نیوز به نقل از ایرنا، علی اوسط هاشمی روز چهارشنبه در آیین آغاز به کار مرکز آموزش بین کارگاهی مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران، افزود: به همین جهت باید به میزانی از کیفیت کاری برسیم که در موارد این چنینی بتوان شغل را حفظ کرد.

وی با اشاره به آغاز بکار مرکز آموزشی جوار صنعت کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران، ادامه داد: باید در کنار صنایع مراکز آموزش تخصصی نیروها قرار گیرد تا با توجه به نیاز و فناوری روز، بتوان مهارت کارکنان را افزایش داد و راندمان کاری را بالا برد که این ظرفیت آموزشی و تقویت مهارت در سازمان فنی و حرفه ای کشور وجود دارد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواستار پیوند صنعت و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور شد و گفت: به پیمان‌های میان صنعت و سازمان فنی و حرفه‌ای نیاز داریم تا با توان مشترک چسبندگی شغلی ایجاد کنیم و آمادگی داریم طرح سنجش مهارت را در مجتمع کشتی سازی اجرا کنیم تا نیروهای ماهر در مجتمع فعالیت کنند.

اوسط هاشمی با تاکید بر اینکه سازمان فنی و حرفه ای امکان آموزش ۵۶ گروه شغلی با هزاران حرفه را دارد، این درحالی است که تا ۲ سال قبل در سطح کشور تنها ۹۲ مرکز داشت که در ۲ سال گذشته به ۶۳۱ مرکز رسیده است.

وی اعنوان کرد:‌ ایجاد ۱۴۰۰ مرکز برای امسال هدف گذاری شده تا بتوان حرکت جهشی با این باور که محور توسعه انسان توانمند و با مهارت است انجام داد.

به گفته وی، سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به استانداردهایی می‌اندیشید که به انسان هویت می‌بخشد و مدارک ارائه شده از سوی این سازمان قابلیت ترجمه دارد و به محض استعلام توانمندی و مهارت، فرد در هر کجای دنیا مورد تایید قرار می‌گیرد.

🔻 ایران از ظرفیت دریا بهره لازم را نبرده است

وی اضافه کرد: بهترین فرصت ایران دریاست که کشور از این فرصت کشور بهره لازم را نبرده است، این موهبت خدادادی نقش مهمی در اقتصاد و توسعه صنایع مرجع کشور دارد.

رییس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور بیان کرد: اگر سیاست و اقتصاد ایران اسلامی دریا محور باشد می‌توان به برون رفت از مشکل‌ها و به دنبال آن کاهش رنج مردم امیدوار شد.

اوسط هاشمی تصریح کرد: داوند دریا را به عنوان یک ظرفیت پر فرصت در اختیار قرار داده که باید با نیازسنجی و آموزش‌های مهم از این ظرفیت به درستی استفاده کرد و فعالیت بر مبنای طرح آمایش سرزمینی امکان توزیع ثروت و استفاده از ظرفیت‌های مختلف را فراهم می‌کند، ضمن ایجاد صنایع بزرگ و مادر، صنایع پایین دستی را می‌توان مدیریت کرد و نقش مهمی در اشتغال و اقتصاد ایفا کرد.

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با اشاره به اینکه نیازمند به روزرسانی مهارت هم راستا با پیشرفت فناوری هستیم گفت: باید به روزرسانی مهارت را مد نظر داشت و در مسیر فناوری حرکت کرد چرا که با پیشرفت فناوری مهارت نیز باید پیشرفت کند تا همیشه از مهارت خود در راستای فرصت شغلی بهره ببریم در غیر این صورت ریزش شغلی خواهیم داشت.