موارد ابتلا به اومیکرون در حال افزایش است/ احتمال وقوع پیک جدید کرونا تا ۳ هفته آینده

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با بیان اینکه موارد اومیکرون در تست‌های تشخیصی، رو به افزایش است؛ گفت: در دو تا سه هفته آینده ممکن است با پیک کرونا روبرو شویم.

تسنیم: رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با بیان اینکه موارد اومیکرون در تست‌های تشخیصی، رو به افزایش است؛ گفت: در دو تا سه هفته آینده ممکن است با پیک کرونا روبرو شویم.

پیام طبرسی در حاشیه پنجاه و ششمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا که در بیمارستان قلب شهید رجایی تهران برگزار شد، اظهار داشت: میزان موارد ابتلا به کرونا و اومیکرون در آمریکا، کشورهای اروپایی و برخی کشورهای اطراف، نسبت به هفته‌های گذشته، بیش از ۹۰ درصد افزایش یافته بنابراین اومیکرون، خیلی به ما نزدیک است.

وی افزود: گزارش‌هایی که از موارد اومیکرون در ایران داریم این است که موارد اومیکرون در تست‌های تشخیصی، رو به افزایش است و باتوجه به خصوصیات این سویه که تصاعدی، افزایش پیدا می‌کند در دو تا سه هفته آینده ممکن است با پیک کرونا روبه‌رو شویم.

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری خاطرنشان کرد: برای کاهش اثرات و مشکلات ناشی از پیک جدید کرونا با اومیکرون، می‌توان سه کار اصلی انجام داد؛ یکی تشدید رعایت شیوه‌نامه‌ها و پیشگیری از ابتلا به‌ویژه استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری، دوم تزریق دوز سوم و سوم افزایش قدرت تست‌های تشخیصی در کشور است.

عضو کمیته علمی کشوری کرونا تصریح کرد: در حال حاضر فاصله‌ای بین افرادی که دوز دوم و سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند وجود دارد. تاکنون حدود ۱۰ میلیون نفر نسبت به تزریق دُز سوم واکسن کرونا اقدام کرده اند و حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیون نفر باید نوبت سوم را تزریق کنند و امروز در جلسه کمیته علمی بحث شد که در صورت امکان، فاصله دوز دوم و سوم را کمتر کنیم و به یک ماه برسانیم تا افراد، زودتر دوز سوم را تزریق کنند.

طبرسی تاکید کرد: در حال حاضر بیماری‌های ویروسی از جمله آنفلوآنزا در کشور در حال چرخش است و راهکار شناسایی موارد کرونا، قرنطینه و جداسازی بیماران از جامعه، افزایش قدرت تست‌های تشخیصی است. امیدواریم با رعایت پروتکل‌ها و تسریع در تزریق دوز سوم واکسن، بتوانیم شدت موج آینده کرونا با اومیکرون را کاهش دهیم.