رئیس کل دادگستری هرمزگان خبرداد؛

نظارت ماهواره ای دستگاه قضایی بر ساخت و سازهای غیرمجاز

رئیس کل دادگستری هرمزگان از راه اندازی سامانه سنجش از دور سپاس به منظور جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در این استان خبر داد.

به گزارش تیلا نیوز، علی صالحی هدف از راه اندازی سامانه سنجش از دور سپاس در استان هرمزگان را استفاده از امکانات پیش بینی شده در این سامانه به منظور جلوگیری از هرگونه ساخت و ساز و تصرف غیرمجاز در مناطق مختلف استان برشمرد.

وی در ادامه افزود: سامانه سنجش از دور سپاس، یک سامانه مکان محور است که می‌تواند با استفاده از نقشه‌ها و تصاویر دقیق ماهواره ای، مختصات ساخت و سازهای مجاز و غیر مجاز را به تفکیک مشخص کند.

صالحی تصریح کرد: استفاده از تصاویر ماهواره‌ای ثبت شده در این سامانه، ضمن صرفه جویی در هزینه ها، دستگاه‌های متولی و دستگاه های نظارتی را برای پایش و شناسایی اقدامات مجرمانه و تغییر کاربری‌های غیرمجاز و واکنش فوری جهت صیانت از اراضی ملی و منابع طبیعی به شکل قابل توجهی یاری خواهد کرد.

رئیس کل دادگستری هرمزگان خاطرنشان کرد: از مزایای این سامانه، وجود درگاهی واحد و بدون هیچ گونه محدودیت زمانی و مکانی برای ثبت درخواست‌های مرتبط با املاک و ردیابی و پیگیری آنها، شناسایی گلوگاه‌های فساد و جلوگیری از زمین خواری و ارتقای دقت، سرعت و شفافیت در ارائه خدمات و پاسخ به استعلامات است.

وی قابلیت دیگر سامانه سپاس را نظارت بر دستگاه‌های متولی و برخورد با ترک فعل‌های صورت گرفته برشمرد و اظهار داشت: اطلاعات سامانه سپاس هر سه روز یکبار بروزرسانی می شود و با پیگیری‌های انجام شده، ضمن تأمین بودجه و اعتبارات لازم، این سامانه تمام مناطق استان هرمزگان را پوشش خواهد داد.

صالحی همچنین از تشکیل کمیته ای تخصصی در شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان هرمزگان به منظور بررسی اطلاعات فنی و چگونگی اجرای این طرح خبر داد و خاطرنشان کرد؛ راه اندازی این سامانه علاوه بر کاهش نیاز به نیروی انسانی و عملیات زمینی، در پیشگیری از آسیب‌های احتمالی به هنگام بلایای طبیعی و حوادث غیرمترقبه نیز بسیار مؤثر است.