نوسان قیمت‌ها سبب رنج باغداران رودانی شده / رودان بین ۴۲ تا ۴۶ درصد تولید لیموترش کشور را به خود اختصاص داده است

باغداران رودانی از وجود دلالان لیمو گلایه‌مندند و می‌گویند سود بازار لیمو به جیب دلالان و واسطه گرها می‌رود.

به گزارش تیلا نیوز و به نقل از خبرگزاری فارس، سال هاست نوسان قیمتی محصولات کشاورزی و باغی شهرستان رودان کشاورزان و باغداران را رنج میدهد و مسئولان فقط با وعده توخالی بر درد این قشر زحمتکش مرهم می گذارند.

رودان بین ۴۲ تا ۴۶ درصد تولید لیموترش کشور و دو درصد تولید در جهان را به خود اختصاص داده است.

مردم رودان در مطالبه ای از نماینده مردم شرق هرمزگان در مجلس شورای اسلامی و استاندار هرمزگان درخواست رسیدگی به موضوع لیمو را دارند که عمده مشکلات هرساله کشاورزان و باغداران رودانی است.

مجمع مطالبه گران شهرستان رودان نسبت به گلایه مردمی در موضوع لیمو و قیمت آن ورود کرده و خواستار مقابله با دلالان شد.

مصیب داوری، دبیر مجمع مطالبه گران رودان اظهار کرد: شهرستان رودان و حتی هرمزگان با توجه به موقعیت اقلیمی خاصی که دارد اما در حوزه کشاورزی به پیشرفت چشمگیری نرسیده است.

وی افزود: علاوه بر قیمت خرید پایین لیمو از کشاورزان توسط دلالان در بهار و تابستان، افزایش قیمت کود و سم، بیماری و آفات در برخی از باغ ها، بازار ثابت، نبود کارخانجات صنایع تبدیلی، افزایش هزینه‌های تولید از دیگر مشکلات باغداران این شهرستان است.

داوری ضمن مطالبه از مسئولان مربوطه در خصوص مشکلات باغداران و کشاورزان ادامه داد: در دیداری که با مدیرکل جهاد کشاورزی هرمزگان داشتیم بر موضوع برگزاری جشنواره شکرگذاری برداشت لیمو تاکید شد.

🔸۹ هزار هکتار سطح زیر کشت لیمو در رودان

دبیر مجمع مطالبه گران رودان بیان کرد: سطح زیر کشت این محصول در شهرستان بیش از ۹ هزار هکتار است و رودان مقام اول در سطح زیر کشت و تولید این محصول با ارزش را در کشور داراست.

وی عنوان کرد: تثبیت قیمت لیمو، مدیریت و حذف واسطه و دلالان و نرخ گذاری مناسب از دیگر مطالبات عنوان شده در این دیدار بود.

داوری خاطر نشان کرد: در شهرستان رودان مهم ترین و اصلی ترین دغدغه، دغدغه دلالان و نوسان قیمتی محصولات کشاورزی و باغی می باشد چراکه هزاران نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم از این امر معاش می‌کنند.