واکسن کرونا به صورت برچسب پوستی ارایه می‌شود

محققان انگلیسی سرگرم ابداع نوعی واکسن کووید-۱۹ هستند که از طریق برچسب پوستی عمل می‌کند.

به گزارش ایرنا از روزنامه دیلی میل، محققان شرکت انگلیسی امرجکس (Emergex) مستقر در آکسفورد امیدوار هستند که این برچسب های پوستی باعث محافظت طولانی‌تری در برابر ویروس کرونا شود و به طور بالقوه نیاز به واکسن های تقویتی فصلی را پایان دهد.

سایر محققان نیز سرگرم فعالیت روی ساخت واکسن های کرونا هستند که از طریق برچسب های پوستی ارایه می شوند و در درجه اول پادتن‌هایی را برای مبارزه با این بیماری ایجاد می‌کند.

اما محققان شرکت امرجکس می خواهند که واکسن آنها باعث واکنش سلول‌های T کشنده در بدن انسان شود که می‌تواند حتی از گسترش ویروس کرونا جلوگیری کند. این واکسن اکنون وارد مرحله یک کارآزمایی بالینی می شود تا روی ۲۶ نفر در لوزان سوئیس آزمایش شود.

این واکسن که به صورت یک برچسب پوستی کوچک ساخته می شود حاوی میکروسوزن های است که پوست را سوراخ می کنند و دز واکسن را به بدن ارایه می دهد. درصورتی که نتیجه این کارآزمایی موفقیت آمیز باشد، این واکسن می تواند تا سال ۲۰۲۵ در دسترس قرار گیرد.

واکسن‌های فعلی از جمله واکسن‌هایی که توسط شرکت های داروسازی آسترازنکا و فایزر ساخته شده‌اند با هدف تحریک پاسخ ایمنی آنتی‌بادی هستند. این واکسن ها با قرار دادن بدن در معرض پروتئین‌های اسپایک کووید فعالیت می کنند که توسط این ویروس برای حمله به سلول‌های بدن استفاده می‌شود.

بدین ترتیب اگر ویروس کرونا شناسایی شود، سیستم ایمنی بدن آماده است تا آنتی بادی‌های مخصوص کووید را ایجاد کند که برای جلوگیری از نفوذ عفونت کار می‌کنند اما محققان شرکت امرجکس می‌گویند سلول‌های T که توسط این واکسن‌ اما به میزان کمتری ساخته می‌شوند، محافظت طولانی‌تری ارایه می‌کنند.

هدف واکسن امرجکس تحریک سلول‌های T کشنده است که سلول‌های آلوده را از بین می‌برند تا ویروس‌ها میلیون‌ها نسخه از خود را نسازند. این واکسن حاوی آنتی ژنی است که فقط در سطح سلول های آلوده یافت می شود. سپس سیستم ایمنی را تحریک می کند تا یک سلول T خاص را فعال کند که به دنبال سلول هایی با این پروتئین در سطح آنها می شود. هنگامی که سلول های T یکی از سلول های یاد شده را پیدا می کنند، آن را از بین می برد.

محققانی که این واکسن را تولید می کنند، می گویند که آنتی ژنی که آن را هدف قرار می دهد معمولا جهش نمی یابد که باعث می شود این دز واکسن در برابر گونه های آینده کرونا نیز موثر باشد.

شرکت انگلیسی امرجکس قصد دارد واکسن کرونای خود را از طریق یک برچسب پوستی تحویل دهد، سایر شرکت‌ها نیز در حال ساخت واکسن‌های کووید۱۹ هستند که از طریق برچسب پوستی تزریق می‌شوند. در استرالیا، محققان در حال آزمایش یک مورد هستد که حاوی پنج هزار میکروسوزن است.

محققان می گویند سوزن ها آنقدر کوچک هستند که نمی توانند دردناک شوند و در عوض مانند یک تلنگر سریع به نظر می رسد.