وزیر بهداشت: ۲ واکسن پاستور و برکت تا پایان بهار تزریق خواهد شد

وزیر بهداشت، واکسن پاستور را نخستین واکسن و واکسن برکت را دومین واکسن ممتاز کشور دانست و خاطرنشان کرد: با درخواست هموطنان تزریق داوطلبانه این دو واکسن را آغاز خواهیم کرد.

وزیر بهداشت، واکسن پاستور را نخستین واکسن و واکسن برکت را دومین واکسن ممتاز کشور دانست و خاطرنشان کرد: با درخواست هموطنان تزریق داوطلبانه این دو واکسن را آغاز خواهیم کرد.

به گزارش تیلا نیوز، سعید نمکی در جمع خبرنگاران، با اشاره به افتتاح ۳۲ پروژه بهداشتی و درمانی استان گیلان در قالب پویش سراسری «ره سلامت»، اظهار کرد: طی ماه های آینده سایر پروژه های نیمه تمام گیلان در حوزه بهداشت و درمان نیز پیگیری می شود.

وی با بیان اینکه طی یک سال گذشته ۶۰۰ تخت عادی و ۸۰ تخت آی.سی.یو به بیمارستان های گیلان اضافه کردیم، افزود: در زمینه توسعه زیرساخت های گیلان گام بزرگی برداشتیم و سال گذشته ۹ دستگاه سی.تی اسکن به گیلان ارسال شد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با اشاره به اهتمام مجموعه های علمی و پژوهشی و شرکت های دانش بنیان در تولید واکسن داخلی، تصریح کرد: تا پایان بهار واکسن های تولید داخل را در کنار واکسن های وارداتی خواهیم داشت.

نمکی، با بیان اینکه واکسن مشترک ایران و کوبا نیز با استفاده از انتقال دانش فنی در فاز سوم مطالعات بالینی قرار دارد، گفت: انستیتو پاستور فاز اول و فاز دوم کارآزمایی بالینی را به خوبی طی کرده و بخش عمده فاز سوم نیز طی شده و عوارض خاصی تاکنون نداشتیم.

وی واکسن پاستور را نخستین واکسن و واکسن برکت را دومین واکسن ممتاز کشور دانست و خاطرنشان کرد: بسیاری از کشورهای تولیدکننده واکسن همچون روسیه و چین و آمریکا فاز سوم مطالعاتی را در جامعه انجام دادند و لذا با درخواست هموطنان تزریق داوطلبانه این دو واکسن را آغاز خواهیم کرد.

وزیر بهداشت، با بیان اینکه دو واکسن مذکور به زودی وارد مجموعه واکسن های مصرفی کشور می شود، تصریح کرد: این دو واکسن بی ضررترین و با کیفیت ترین و قابل اعتمادترین واکسن های کرونا هم از نظر علمی و هم از نظر عملی هستند.