وضعیت هوای سه شهرستان هرمزگان ناسالم برای گروه های حساس اعلام شد

رییس مرکز سنجش کیفیت هوای محیط زیست هرمزگان از ناسالم بودن هوای بندرعباس، جاسک و بندرخمیر برای گروه های حساس به علت وقوع گرد و خاک خبر داد.

به گزارش تیلا نیوز به نقل از ایرنا، مریم سلیمی زاده عصر جمعه با اعلام این خبر به رسانه ها اظهار داشت: شاخص آلودگی هوا تا محدوده کمتر از عدد ۱۰۰ قابل قبول است و بر اساس اطلاعات ارائه شده، اکنون شاخص آلودگی هوای بندرعباس، جاسک و بندرخمیر بر اساس پارامتر کمتر از ده میکرون به ترتیب برابر با ۱۳۷، ۱۴۱ و ۱۲۶ است.

«شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.»

شهروندان از ماسک استفاده کنند

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان گفت: گروه های حساس با توجه به سطح آلودگی هوا و ناسالم بودن آن از خانه هایشان خارج نشوند و حتما از ماسک استفاده نمایند.

دکتر فاطمه نوروزیان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: کودکان، سالمندان، زنان باردار، بیماران قلبی، ریوی و تنفسی جزوه گروه های حساسی هستند که باید تا حدامکان از خانه خارج نشوند.

وی بیان داشت: شهروندان در صورت لزوم برای خروج از منزل باید از ماسک های فیلتردار استفاده کنند، چرا که ماسک های معمولی تاثیر چندانی ندارد.