پیش‌بینی ناآرامی جوی و دریایی در خلیج‌فارس

امروز در ساعات صبح شرایط جوی و دریایی، آرام خواهد بود و در ساعات بعدازظهر، ناپایداری جوی و دریایی در استان پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش تیلا نیوز به نقل از ایسنا، کارشناس اداره کل هواشناسی هرمزگان گفت: امروز چهارشنبه ۲۳ خرداد، در ساعات صبح در سواحل و جزایر مه رقیق صبحگاهی و در ساعات بعدازظهر و اوایل شب در پاره‌ای نقاط استان به‌ویژه ارتفاعات و محدوده تنگه هرمز، رشد ابرهای همرفتی و رگبار پراکنده باران و رعد و برق پیش‌بینی می‌شود که لذا باید از صعود به ارتفاعات و قرارگیری در حریم رودخانه‌های فصلی خودداری شود.

مجتبی حمزه نژاد افزود: در دیگر نقاط که شرایط بارشی مهیا نیست، بروز ناپایداری به صورت تند باد لحظه‌ای، خیزش گرد و خاک و کاهش موقتی کیفیت هوا، دور از انتظار نیست.

وی گفت: دریا نیز در ساعات صبح تا ظهر نسبتاً آرام خواهد بود، اما در ساعات بعدازظهر و شب، وزش بادهای نسبتاً شدید شمال غربی برروی خلیج‌فارس و جزایر غربی استان (کیش و لاوان) پیش‌بینی می‌شود و دریا در محدوده خلیج‌فارس و غرب تنگه هرمز مواج خواهد شد که بیشینه سرعت باد بیش از ۴۰ کیلومتر بر ساعت و ارتفاع امواج دریا، بیش از یک و نیم متر پیش‌بینی می‌شود. در این ساعات شناورهای سبک و صیادی از رفت و آمد خودداری کنند و تمهیدات لازم برای رفت و آمد ایمن شناورها در نظر گرفته شود.

حمزه نژاد افزود: روز پنجشنبه تمرکز بادهای نسبتاً شدید شمال غربی بر روی نیمه شرقی خلیج‌فارس و غرب تنگه هرمز به‌ویژه جزایر کیش و لاوان خواهد بود و همچنان دریا در این نواحی، مواج پیش‌بینی می‌شود.

همچنین در مناطق غربی استان (پارسیان و …) افزایش سرعت باد سبب وقوع گرد و خاک، کاهش کیفیت هوا و شعاع دید افقی خواهد شد و به لحاظ دمایی نیز تا پایان هفته جاری، نوسان یک تا سه درجه‌ای دما مورد انتظار است.