چالش پنجره جمعیتی در کشور؛ یک‌سوم زنان ایرانی مجرد یا تک فرزند هستند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اعلام اینکه نرخ باروری برخی مناطق کشور به شش دهم درصد کاهش یافته است گفت: یک‌سوم بانوان ایرانی یا ازدواج نکرده‌اند یا فرزند ندارند یا دارای یک فرزند هستند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ دکتر علیرضا زالی در حاشیه نشست قرارگاه تعالی و سلامت جمعیت با اعلام اینکه کشور در حوزه ساختار جمعیتی با یک ابرچالش و بحران جدی راهبردی روبه‌روست افزود: از سال ۸۵ نرخ جانشینی در حوزه باروری از محدوده متعارف پایین‌تر آمده است.

دکتر زالی با هشدار درباره تراز منفی در حوزه باروری کشور افزود: بیشترین چالش را در سال ۱۴۰۰ شاهد بودیم.

وی با بیان اینکه نرخ موالید و باروری از سال ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۹ به‌صورت تصاعدی روند کاهشی داشته است، گفت: در زمان حاضر نرخ باروری در کشور ما حتی از کشور‌های منطقه مانند عراق، سوریه، ترکیه و لبنان نیز کمتر است.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نرخ باروری در ایران نسبت به کشور‌های حاشیه خلیج فارس کمتر و معادل ۱.۲ درصد است و در سال ۱۴۰۰ در برخی از مناطق کشور این نرخ ۰.۶ بوده است.
دکتر زالی با بیان این‌که پنجره جمعیتی گروه سنی ۱۵ تا ۶۰ سال را در حوزه اقتصادی شامل می‌شود، گفت: باید دوسوم جمعیت کشور در پنجره جمعیتی قرار بگیرند تا جمعیت آن جامعه، بهره‌وری داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه جمعیت گروه سنی جوان در حال خروج از پنجره جمعیتی است، اظهار کرد: از آنجایی که در میانه پنجره جمعیتی هستیم، فرصت اندکی برای افزایش جمعیت باقی مانده است.