کشف کتیبه‌ سنگی ۱۵۰۰ ساله توسط ۲ کوهنورد در پاسارگاد 

بر اساس اعلام پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، دو کوهنورد هنگام کوهنوردی در مسیر خود به کتیبه‌ سنگی ۱۵۰۰ ساله در تنگ بلاغی شهرستان پاسارگاد برخورد کردند.

به گزارش تیلا نیوز به نقل از خبرگزاری برنا، بر اساس اعلام پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، کتیبه‌ای سنگی و باستانی در تنگه بلاغی شهرستان پاسارگاد در استان فارس کشف شده، این کتیبه قدمتی در حدود ۱۵۰۰ سال دارد که به دوره ساسانی بازمی گردد.

بنا بر اعلام پایگاه، دو کوهنورد هنگام کوهنوردی در مسیر خود به این کتیبه برخورد می‌کنند و بلافاصله به مسئولان پایگاه میراث جهانی پاسارگاد خبر می‌دهند، این دو کوهنورد که خواستند از آن ها نامی برده نشود، آثار تاریخی را بخشی از گذشته این مرز و بوم دانستند که متعلق به همه ایرانیان است و باید در حفظ و نگهداری از آن‌ها تلاش شود.

مجتبی درودی عضو مرکز پژوهش‌های کتیبه‌شناسی پارسه پاسارگاد گفت: این کتیبه قدمتی در حدود ۱۵۰۰ سال دارد که به دوره ساسانی مربوط است و در حقیقت، یک وقفنامه است که از ساخت یک پل، سد و فراز راه خبر می‌دهد و برای سازندگان آن دعای خیر شده است. در واقع این کتیبه بخشی از سند هویت مردم این دیار است، آثاری که مردم در حفظ آن نقش دارند.

این کتیبه به زبان پهلوی کتابی در ابعاد ۹۰ در ۴۰ سانتی‌متر نگاشته شده که به صورت خطوط افقی و عمودی است که به نوعی سه لوح در یک لوح با یک مضمون کندوکاوی شده است.

محمد نصیری حقیقت سرپرست پایگاه میراث جهانی پاسارگاد نیز اظهار کرد:‌ متاسفانه برخی از مردم فکر می‌کنند در زیر چنین کتیبه‌هایی گنج و یا اشیاء قیمتی وجود دارد و به خاطر همین طرز تفکر، اقدام به تخریب این آثار می‌کنند، در صورتی‌ که این‌ها فقط یک کتیبه و سندی بر هویت آثار تاریخی این مرز و بوم هستند و در واقع، این آثار فقط جنبه تاریخی و علمی مهمی دارند.