گزارش تلخ معاون رئیس جمهور از منطقه بشاگرد/ ۶۰ درصد ‌مردم ‌کپرنشین هستند/ عمق محرومیت سنگین است

معاون توسعه روستایی رئیس جمهور با اشاره به بازدیدش از منطقه بشاگرد گفت: بشاگرد کمیته ویژه‌ای می‌خواهد چرا که فاصله شاخص‌ها در بشاگرد با کم توسعه یافته‌ترین شهر کشور هم بسیار زیاد است.

به گزارش تیلا نیوز، سید امیرحسین مدنی معاون توسعه روستایی رئیس جمهور در جلسه شورای اداری هرمزگان اظهار داشت: امروز من سفری به منطقه بشاگرد داشتم و از نزدیک مشکلات این منطقه را مشاهده کردم. بشاگرد منطقه‌ای بسیار وسیع با ۴۰ هزار جمعیت بوده و شاخص‌هایش به ویژه در بخش راه بسیار پایین است.

معاون توسعه روستایی رئیس جمهور گفت: حدودا نزدیک به ۷۵ درصد راه‌های روستایی کشور آسفالت شده اما در بشاگرد فقط ۱۳ درصد راه‌های روستایی آسفالت شده این در حالی است که راه مواصلاتی در بهتر شدن سایر شاخص ها هم موثر است.

وی تصریح کرد: در مسکن پروژه‌های بسیاری از بنیاد مسکن در بشاگرد رها شده است و مردم چون توان پرداخت اقساط وام‌های خود را ندارند یارانه هایشان هم بسته شده است.

مدنی گفت: یک روستاهایی در بشاگرد داریم که به محض اینکه بارندگی می‌آید هیچ کسی تا ۱۵ روز به آنها دسترسی پیدا نمی‌کند و راههای ارتباطی آنها از بین رفته و در محاصره سیلاب قرار می‌گیرند.

وی شاخص تامین آب آشامیدنی در بشاگرد را بسیار ناچیز برشمرد و تصریح کرد: در بحث آب شرب روستایی در بشاگرد ۳۵ درصد آب شرب روستایی داریم اما بقیه محروم هستند و از آب آشامیدنی سالم بهره مند نیستند.

معاون توسعه روستایی رئیس جمهور گفت: در حوزه مسکن بیش از ۶۰ درصد مسکن مردم بشاگرد کپرنشینی است و این پذیرفته نیست این منازل با باد و طوفان به مشکل بر می‌خورد و نیاز است مسکن در بشاگرد بومی‌سازی شود تا مشکل مردم حل شود.

وی افزود: در حوزه مدرسه مشکل بشاگرد حاد است، بشاگرد نیاز به ۵ مدرسه فوری شبانه روزی دارد؛ همچنین در بشاگرد مدارس مختلط داریم که آسیب‌های فرهنگی بسیاری دارد.

مدنی به مشکلات حوزه درمانی بشاگرد نیز گریزی زد و گفت: در این مناطق علاوه بر آمبولانس باید بالگرد داشته باشیم چرا که خیلی از راه ها در بشاگرد باز نیستند و مال‌رو هستند.

وی در پایان با ابراز تاسف از وضعیت شهرستان بشاگرد و محرومیت سنگین این منطقه گفت: بشاگرد کمیته ویژه‌ای می‌خواهد چرا که فاصله شاخص‌ها در بشاگرد با کم توسعه یافته‌ترین شهر کشور هم بسیار زیاد است.