۳ موزه جزیره جهانی قشم در میان موزه‌های برتر ایران معرفی شدند

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم از معرفی سه موزه لنج‌سازی گوران، موزه ژئوپارک قشم و موزه خصوصی خال به عنوان موزه‌های برتر در شانزدهمین دوره آئین موزه برتر توسط کمیته ملی موزه‌ها (ایکوم ایران) خبر داد.

به گزارش تیلا نیوز، ادریس راموز امروز دوشنبه هفتم خردادماه در این خصوص افزود: این برگزیدگان پس از بررسی ۱۴ شاخص اعلام شده ایکوم ایران و در چهار بخش، موزه‌های عمومی و دولتی کوچک، متوسط و بزرگ و موزه‌های خصوصی معرفی شدند.

وی بیان کرد: هر یک از شاخص های اعلام شده نیز سه رتبه داشت که در شاخص اعمال استانداردهای فیزیکی موزه لنج سازی گوران قشم در گروه خصوصی به عنوان برگزیده انتخاب شد.

به گفته معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم؛ موزه ژئوپارک جهانی قشم نیز در شاخص خلاقیت و نوآوری پس از موزه علوم زمین مشهد، به رتبه دوم دست پیدا کرد.

راموز تصریح کرد: همچنین موزه خال از اعضای شبکه همیاران ژئوپارک جهانی قشم نیز در شاخص خلاقیت و نوآوری موفق به کسب رتبه سوم در میان موزه های خصوصی شد.

وی در پایان گفت: در شانزدهمین دوره آیین موزه برتر بیش از ۱۰۰ موزه از سراسر ایران در ۱۴ شاخص اعلام شده که هشت شاخص آن جهانی است و توسط ۴۵ داور متخصص در حوزه میراث و موزه داوری شد.

بنابر این گزارش، شانزدهمین دوره آئین موزه برتر در این مراسم با حضور علی دارابی، معاون میراث فرهنگی کشور، سیدمحمد بهشتی، رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی، هادی میرزایی، مدیرکل موزه‌ها، جبرئیل نوکنده، رئیس موزه ملی ایران، عبدالمجید ارفعی، عیلام شناس پیشکسوت و بسیاری از مدیران ارشد موزه‌های کشور در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ماه در تهران برگزار شد.