۴۵ درصد آب بندرعباس از آبشیرین‌کن تأمین می‌شود

مدیرعامل آبفا هرمزگان با تاکید بر کیفیت مطلوب آب شرب بندرعباس، یادآور شد: در حال حاضر ۴۵ درصد آب این شهر از آب شیرین کن یکصد هزار مترمکعبی تامین می شود.

به گزارش تیلا نیوز، مهدی دوستی استاندار هرمزگان در بازدید از روند تصفیه و بخش‌های مختلف تصفیه خانه آب شهر بندرعباس، کیفیت آب شرب این شهر را نسبت به چند کلان شهر کشور مطلوب ارزیابی کرد.

وی با اشاره به برخی مشکلات حوزه آب، تاکید کرد، باتوجه به اینکه ۸۰ درصد مشترکان از آب شرب شهری استفاده می‌کنند موید آن است که آبفا در بخش تامین کیفیت آب شهر بندرعباس موفق عمل کرده است.

دوستی همچنین با اشاره به اقدامات آبفا در بخش فاضلاب، بر اجرای طرح جامع فاضلاب در شهرستان میناب و استفاده از ظرفیت پساب تولیدی تصفیه‌خانه‌های استان در بخش آبیاری فضای سبز و کشاورزی تاکید کرد.

امین قصمی مدیرعامل آبفا هرمزگان نیز در این بازدید با تاکید بر کیفیت مطلوب آب شرب بندرعباس، یادآور شد؛‌ در حال حاضر ۴۵ درصد آب این شهر از آب شیرین کن یکصد هزار مترمکعبی تامین می شود که تا حد زیادی بر کیفیت آب شهر موثر بوده و به دلیل داشتن میزان کلسیم استاندارد، از کیفیت مطلوبی برخوردار است.

قصمی همچنین در بازدید استاندار از بخش دیزل ژنراتور تصفیه خانه، گفت: این بخش شامل دو دستگاه دیزل ژنراتور با ظرفیت ۴/۴ مگاوات است که از مهمترین بخش های این تصفیه خانه بوده و با هدف تامین برق اضطراری مرحله اول و دوم تصفیه خانه آب بندرعباس و جلوگیری از هدر رفت آب در مواقع قطعی برق اجرا شده است.

وی در تشریح واحد شناسایی جلبک و سموم تصفیه خانه نیز گفت: سامانه پیشرفته پایش و شناسایی جلبک ها و سموم به عنوان یکی از تجهیزات پیشرفته در تصفیه خانه آب بندرعباس می باشد که در راستای اجرای اصول پدافند غیرعامل اجرا شده است.

وی تصریح کرد: اقدامات دیگری در راستای بازسازی و نوسازی مخازن، تاسیسات و تجهیزات تصفیه خانه آب بندرعباس اجرا شده که ایمنی و پایداری این مجموعه را افزایش داده است.

به گفته مدیرعامل آبفا استان، بر اساس ارزیابی های انجام شده شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، آبفا موفق به کسب بالاترین رتبه در ارزیابی عملکرد تصفیه خانه آب بندرعباس شده است.

قصمی گفت: آبفا در این بخش به دلیل نحوه بهره برداری از بخش های مختلف تصفیه خانه، استفاده از دانش روز پرسنل تصفیه خانه، پایبندی و بکارگیری دستورالعمل های ابلاغی موفق به کسب گواهی نامه عملکرد با رتبه عالی شده است.