۷۰ درصد کارکنان کیش به مدت یک ماه دور کار شدند

سخنگوی شورای سلامت جزیره کیش گفت: ۷۰ درصد کارکنان ادارات، نهادها و شرکت های خصوصی و دولتی در این جزیره به مدت یک ماه از یک تا ۳۱ شهریور دورکار شدند.

به گزارش تیلا نیوز به نقل از ایرنا، محمدرضا رضانیا روز یکشنبه در تشریح مصوبات ستاد مبارزه با کرونا این جزیره در جمع خبرنگاران اظهار داشت: دورکاری ۷۰ درصد شامل کارکنان سازمان منطقه آزاد کیش، شرکت های تابعه، ادارت، نهادها، دانشگاه ها، بانک ها، بیمه ها، موسسات مالی و اعتباری، جوامع صنفی، تالار بورس و شرکت های خصوصی بوده که در صورت عدم رعایت مسوولیت حقوقی بر عهده مدیران مجموعه های مربوطه است.

وی افزود: کارکنانی که به مسافرت رفتند هنگام بازگشت به جزیره با استفاده از مرخصی استحقاقی باید دوره قرنطینه خانگی را به مدت پنج روز رعایت کنند و در صورت عدم ابتلا به بیماری و نداشتن علائم می توانند در محل کار خود حاضر شوند.

رضانیا با بیان اینکه یگان های نظامی و انتظامی، امنیتی، بهداشت و درمان، امدادی، آب و برق، آتش نشانی و اورژانس از مصوبه دورکاری مستثنی هستند یادآور شد: در این مدت ساعت کاری تمام نهادها و ادارات و دستگاه های دولتی و خصوصی از ۸ صبح تا ۱۴:۳۰ خواهد بود.

وی گفت: در این مدت ساعت کاری بازارها و مراکز تجاری نیز ساعت ۱۸ تا ۲۲ بوده و در صورتی که غرفه ای نسبت به رعایت پروتکل ها بهداشتی بی توجهی کند برابر مقررات نسبت به پملپ آن اقدام می شود.

رییس مرکز توسعه سلامت یادآور شد: در صورت افزایش موارد عدم رعایت پروتکل های بهداشتی طبق تشخیص مرکز توسعه سلامت کیش نسب به اعمال محدودیت های شدید برای مجموعه متخلف اقدام خواهد شد.

وی با بیان اینکه جامعه بازاریان و بازرگانان کیش باید نسبت به تعیین یک نفر ناظر بهداشت پروتکل ها برای هر بازار و مجموعه خدماتی اقدام کند گفت: با توجه به هدف گذاری تعیین شده برای رعایت پروتکل های بهداشتی به میزان ۸۵ درصد، در صورت عدم رعایت توسط جوامع و مشاغل کیش اعمال محدودیت های شدیدتر در دستور کار ستاد مقابله با کرونا جزیره کیش قرار خواهد گرفت.

رضانیا افزود: مدیریت بازرگانی سازمان منطقه آزاد کیش با همکاری جامعه بازاریان و بازرگانان کیش نسبت به تعیین تعداد حضور مشتری در هر غرفه بر اساس متراژ غرفه ها اقدام می کند.

وی فعالیت رستوران ها و کافی شاپ ها را تا چهارم شهریور به صورت بیرون بر اعلام کرد و افزود: این واحدها از پنجم شهریور با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و تعیین فاصله هر میز به میزان چهار متر و حداکثر چهار نفر در هر میز و تعیین ظرفیت هر کدام از رستوران ها و کافی شاپ ها طبق ابلاغ ظرفیت پذیرش تعیین شده در درب ورودی مراکز نصب خواهد شد و فعالیت آنها تا ساعت ۲۳ خواهد بود.

سخنگوی شورای سلامت افزود: همچنین محدودیت های قبلی اعلام شده مبنی بر توقف فعالیت های مشاغل حوزه گردشگری تا ۶ شهریور و منع تردد شبانه تا ۶ شهریور از ساعت ۲۳ تا چهار بامداد و از پنجم شهریور تا اطلاع ثانوی از ساعت ۲۴ تا چهار بامداد است.

وی در خصوص کاهش پرواز های ورودی و خروجی جزیره کیش، گفت: کاهش پرواز های ورودی و خروجی به کمتر از ۲۰ پرواز در روز و با رعایت ظرفیت ۶۰درصد و فاصله گذاری اجتماعی در پروازها، اتوبوس حمل مسافر و سالن های فرودگاه ادامه خواهد داشت.

رییس مرکز توسعه سلامت کیش دسترسی به سواحل را تا ششم شهریور ممنوع اعلام کرد و افزود: محدودیت های قبلی اعلام شده مبنی بر توقف تمام اماکن ورزشی نیز تا ۶ شهریور تمدید می شود و کاهش شناورهای مسافری و منع ورود مسافر از مسیر دریایی به کیش به استثنای کیشوندان با احراز هویت تا اطلاع ثانوی ادامه دارد.

رضانیا گفت: هتل ها تا ۳۱ شهریور کماکان با ظرفیت پذیرش ۳۰ درصدی مسافر به فعالیت خود ادامه می دهند.

از ابتدای شیوع پاندمی کرونا تا ساعت ۲۴ شنبه ۳۰ مرداد در این جزیره هفت هزار و ۶۹۱ بیمار مبتلا به ویروس کرونا (کووید ۱۹ و نوع جهش یافته انگلیسی) شناسایی شده است که ابتلای ۴۳ نفرآنان در روز گذشته تایید شد.

جزیره کیش با ۹۲ کیلومتر مربع مساحت و ۴۲ هزار نفر جمعیت در فاصله ۱۸ کیلومتری سرزمین اصلی و در آب های نیلگون خلیج فارس واقع شده است.