درخواست معلمان از رئیس‌جمهور/جهت تسریع در اجرای رتبه‌بندی دستور اکید دهید

کانون تربیت اسلامی در بیانیه‌ای اعلام کرد: از رئیس جمهور درخواست داریم تا جهت تسریع در اجرای رتبه‌بندی دستور اکید خود را صادر فرمایند.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، در بیانیه کانون تربیت اسلامی در خصوص وضعیت رتبه‌بندی معلمان آمده است: اجرای رتبه‌بندی معلمان از آنجا که باعث افزایش کیفیت کاری و ارتقای انگیزه برای معلمان می‌گردد و نقش مهمی در ارتقای توانمندی‌ و ایجاد رقابت جهت افزایش دانش و مهارت ایفا می‌نماید و از طرفی به دلیل تأثیر مثبت در وضعیت معیشتی معلمان مورد استقبال و انتظار معلمان قرار گرفته‌ است، به دغدغه‌ای برای نظام تعلیم و تربیت کشور تبدیل شده است.

موضوع رتبه‌بندی از ۱۱ سال پیش در سند تحول بنیادین مورد تأکید قرار گرفته‌است و دولت یازدهم و دوازدهم در برنامه ششم توسعه مکلف شده بود که رتبه‌بندی را اجرایی نماید ولی متأسفانه اجرای آن را به تعویق انداخته و در آخرین ایام عمر دولت دوازدهم و برای رفع تکلیف لایحه‌ای به مجلس داده که به‌عبارتی بار مالی آن را به گردن دولت بعدی بیندازد آن‌هم با پیشنهاد رقم پنج هزار میلیارد تومان که با توجه به تعداد معلمان تغییری در وضعیت معلمان ایجاد نمی‌کرد.

این در حالی است که طرح مکرر موضوع رتبه‌بندی خصوصا در رسانه‌ها و فضای مجازی آن را به یک بحث فرسایشی روحی برای فرهنگیان تبدیل کرده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: خوشبختانه در دولت سیزدهم، آقای رئیسی تأکید بسیاری بر اجرای رتبه‌بندی داشته و مجلس نیز همت خوبی در قانونی کردن بحث رتبه‌بندی نشان داده و رقم پیشنهادی دولت قبل که ۵ هزار میلیارد تومان بود به ۳۸ هزار میلیارد تومان افزایش یافت و قانون اجرای رتبه‌بندی با هماهنگی دولت به تصویب رسید.

بعد از تصویب قانون نیز وزارت آموزش‌ و پرورش، آیین‌نامه اجرایی آن را آماده کرد، اما شنیده می‌شود که برخی دستگاه‌ها مانند سازمان امور استخدامی و سازمان مدیریت به موضوع ورود پیدا کرده‌اند و قصد دارند موضوعاتی مانند برگزاری آزمون از معلمان و تشکیل کانون ارزیابی را در آیین‌نامه اضافه نمایند.

کانون تربیت اسلامی برگزاری آزمون از معلمان را در شرایط کنونی خلاف شأن و منزلت معلم می‌داند و آن را کاری زائد می‌پندارد همان‌طور که در طرح ارتقاء اساتید دانشگاه از اساتید آزمون به عمل نمی‌آید برای معلمین هم نباید آزمونی برگزار شود معلمی که ۲۰ سال سابقه کار دارد، روش تدریس و شیوه کار و توفیقاتش مشخص است میزان ساعات ضمن خدمت و تقدیرنامه‌های او ثبت‌شده، چطور با شرکت در یک آزمون برای نتیجه ۲۰ سال کار معلمی او تصمیم‌گیری می‌شود؟

با توجه به اینکه معلمان از سابقه سازمان مدیریت در عدم حمایت از آموزش‌ و پرورش گلایه دارند از رئیس‌جمهور محترم و دولت عزیز تقاضا داریم از ورود غیرکارشناسانه و به تعلل کشاندن بحث رتبه‌بندی توسط برخی از دستگاه‌ها جلوگیری کرده و جهت تسریع در اجرای رتبه‌بندی دستور اکید خود را صادر فرمایند.