فرمول صعود تیم ملی ایران به جام جهانی ۲۰۲۶ با سهمیه ۸+۱

کنفدراسیون فوتبال آسیا مسیر صعود تیم ها به جام جهانی ۲۰۲۶ با افزایش سهمیه ها را اعلام کرد.

به گزارش تیلا نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، کنفدراسیون فوتبال آسیا امروز به صورت رسمی از افزایش سهمیه این قاره برای صعود به جام جهانی ۲۰۲۶ از ۴ و نیم سهمیه به ۸ و نیم سهمیه خبر داد.

طبق اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا مسیر راه یابی تیم ها به جام جهانی ۲۰۲۶ به شرح زیر است:

 

*دور اول مقدماتی جام جهانی: ۲۲ تیم با رتبه های ۲۶ تا ۴۷ به صورت خانگی و خارج از خانه به مصاف هم می روند که در آن ۱۱ برنده به دور دوم مقدماتی صعود خواهند کرد.

*دور دوم مقدماتی جام جهانی : ۳۶ تیم – تیم های رتبه بندی شده از ۲ تا ۲۵ و همچنین ۱۱ برنده از دور اول مقدماتی – به ۹ گروه چهار تیمی تقسیم می شوند که هر کدام به صورت رفت و برگشت، خانگی و خارج از خانه به رقابت خواهند پرداخت.در نهایت دو تیم برتر از هر گروه در مجموع ۱۸ تیم به مسابقات انتخابی جام ملت های آسیا ۲۰۲۷ صعود می کنند.

* (۶ سهمیه صعود مستقیم به جام جهانی) مسابقات انتخابی جام ملت های آسیا: متعاقباً، ۱۸ تیم که به طور خودکار به جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ راه یافته‌اند، به سه گروه شش تیمی تقسیم می‌شوند که به صورت دوره‌ای، خانگی و خارج از خانه رقابت می‌کنند. از هر گروه دو تیم برتر در مجموع شش تیم به طور مستقیم به جام جهانی فوتبال ۲۰۲۶ راه پیدا می کنند.

*پلی آف آسیا(2 سهمیه مستقیم به جام جهانی): دور نهایی با حضور تیم های سوم و چهارم از همه گروه های مسابقات مقدماتی جام ملت های آسیا، در مجموع شش تیم تشکیل می شود. شش تیم در دو گروه سه تیمی قرار می‌گیرند و به صورت دوره‌ای به رقابت می‌پردازند. دو تیم اول از گروه های پلی آف آسیا به صورت مستقیم به جام جهانی فوتبال ۲۰۲۶ صعود می کنند.

*(نیم سهمیه آسیا): تیم های دوم از هر دو گروه در یک مسابقه پلی آف برای تعیین تیم نماینده AFC در پلی آف بین قاره ای به رقابت خواهند پرداخت.

به گزارش فارس، تیم ملی ایران به عنوان یکی از تیم های مطرح آسیا، این فرصت را خواهد داشت تا به عنوان یکی از سهمیه های قاره کهن با شرایط بسیار آسان تر نسبت به ادوار گذشته راهی جام جهانی ۲۰۲۶ شود.